25. MARTS – KOMUNISTISKĀ GENOCĪDA UPURU PIEMIŅAS DIENA

  1. MARTS – KOMUNISTISKĀ GENOCĪDA UPURU PIEMIŅAS DIENA

TIKŠANĀS AR KINO REŽISORI DZINTRU GEKU – VASKU UN KOMPONISTU PĒTERI VASKU

 

Pavasaris. Visi priecājamies par pirmajiem pumpuriem, sniegpulkstenītēm, atlidojušiem gājputniem…

Pirms 74 gadiem pavasaris Latvijas iedzīvotājiem izvērtās pilnīgi citādāks…

Šajā – slavena Lēdurgas fotogrāfa Jurjāna bildē –  mūsu skolas bijusī skolotāja Māra Damberga.

 

1949. gada 25. martā, kad diena bija miglaina, apmākusies, viņu un viņas ģimeni – ar smago kravas mašīnu – no Lēdurgas pagasta aizveda uz Inčukalna staciju, tālāk uz Sibīriju. Todien Mārai bija Vārda diena… 1949. gada 25. martā no Latvijas
uz Sibīriju izveda 42 125 iedzīvotājus.
Uz Sibīriju izsūtīto bērnu atmiņu stāstus apkopojusi kinorežisore Dzintra Geka Vaska – grāmatās «Sibīrijas bērni. Mums bija tas jāizstāsta» un «Sibīrijas bērni 1949». Skolēni ar interesi ik gadu pēta šos atmiņu stāstus, fotogrāfijas, kartes. Pateicamies Dzintrai Gekai – Vaskai par šo grāmatu dāvinājumu skolas muzejam.
21. marta tikšanās reizē skolas zālē – kinorežisore Dzintra Geka –Vaska pastāstīja par jauno dokumentālo filmu “Tālā zeme Sibīrija. Kāpēc mēs braucām?” Kāpēc 20 gadus cilvēki, kuri kā bērni tika izsūtīti uz Sibīriju – 1941. un 1949. gadā brauca meklēt savu tuvinieku atdusas vietas. Kāpēc veidoja šo filmu? Kāda izskatījās Sibīrija šodienas acīm… Režisore runāja arī par karu Ukrainā. Filmā skan komponista Pētera Vaska mūzika. Pēteris Vasks: “…jums ,varbūt, tas, ko stāsta režisore – liekas nesaprotams – kas tur noticis kādreiz? Jums ir ļoti paveicies, Jūs dzīvojat savā brīvā zemē , savā Latvijā. Un, kad izaugsiet lieli, un augot – jau katrs esiet daļa no šīs skaistās zemes Latvijas – jūs katrs viņu varat padarīt labāku! Jādara lietas, lai pasaule kļūtu labāka, draudzīgāka, atvērtāka. Jūs katrs esiet tik svarīgs mūsu zemei! Un, protams, ir labi, dzīvojot šajā zemē, zināt – kas ar mums ir noticis. Zināšanas dara cilvēku stiprāku, spēcīgāku!”
Tikšanās reizē skolēni izpildīja Selgas Mences dziesmu “Kur tu biji bāleliņi?” ar Agra Pilsuma tekstu un komponista Pētera Vaska dziesmu “Savā tautā” ar Andreja Eglīša vārdiem no šīs vasaras XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu svētku noslēguma koncerta “Kopā augšup” repertuāra.
“Man sen vairs savu sāpju nav, tik visas tautas, tautas,
Man sen vairs savu sapņu nav, tik visas tautas, tautas,
Man savas dzīvības un nāves nav, tik visas tautas, tautas.”