Notikumi

Iniciatīva “Latvijas skolas soma”

“Latvijas skolas soma”- valsts simtgades dāvana visiem Latvijas skolēniem.

2019.gada 30.maijā visi skolēni iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros organizēti devās uz Latvijas valsts mežu dabas parku Tērvete, kur apskatīja priežu dižsilu, kur dažu koku vecums tuvojas 300 gadiem, apskatīja parkā izvietotās koka skulptūras, kas atveido rakstnieces Annas Brigaderes pasaku lugu varoņus, pabija Pasaku mežā, Rūķīšu mežā un Atrakciju laukumā, uzkāpa koka skatu tornī un apmeklēja Tērvetes tauriņus. (foto)

 

Lieldienu raibā nedēļa

Mūsu skolā notika krāsainā nedēļa.

Katru dienu bija jāapģērbjas  dažādu krāsu drēbēs.
Gan skolēni, gan skolotāji skaisti un radoši  izpaudās –  dažādu krāsu un stilu apģērbs.

Visi bija sajūsmā par šo aktivitāti!
Visas nedēļas garumā  starpbrīžos skolēnu pašpārvaldes pārstāvji vēroja, fotografēja, un fiksēja rezultātus tabulā.


Skolēnu un skolotāju vērtējums pa dienām.

1.vietā – sarkanā krāsa – 200 punkti
2.vietā – brūnā krāsa – 145 punkti
3.vietā – džinsu apģērbi – 138 punkti

Vismazāk punktus ieguva  rūtainie apģērbi.

Aktivākie skolēni

1.vieta – Rozālija Grabeža (3.a kl.)
2.vieta – Evelīna Sondore (2.a kl.)
3.vieta – Alise Āre (1.a kl.)

Aktīvakie skolotāji 
1.vieta – skolotāja Aiga Rikmane
2.vieta – skolotāja Vija Šika
3.vieta – Velga Lielnora

Apsveicam! 

17.aprīlī notika lieldienu pasākums. olu ripināšana, olu kaujas, rotaļas.  Šajā laikā visi  priecājās  un baudīja krāsainību!

(foto)

2.starptautiskās sacensības peldēšanā nedzirdīgiem bērniem un jauniešiem Varšavā (Polija) 12. – 14.04.2019

Rīgas internātvidusskolas bērniem ar dzirdes traucējumiem delegācija devās uz starptautiskajām sacensībām Polijā 15 dalībnieku sastāvā.

2. starptautiskajās peldēšanas sacensībās nedzirdīgiem bērniem un jauniešiem startēja peldētāji no 9 valstīm, kopskaitā 15 komandas – Polija – 4 komandas, Baltkrievija – 2, Ukraina – 3, Spānija, Grieķija, Kazahija, Zviedrija, Čehija un Latvija.

Sacensībās startēja  201 dalībnieks  četrās vecuma grupās vecuma no 7 līdz 18 gadiem. Jāatzīmē fakts, ka lielo valstu komandās pārsvarā bija šo valstu nedzirdīgo sporta skolu audzēkņi.

Latvijas komandas sastāvā  daudzi peldētāji startēja pirmo reizi un jaunākajās grupās.

 Individuāli tika izcīnītas 2 medaļas – 1 sudraba – A. Rebuks – 100 m distancē uz muguras un 1 bronzas – E.O. Balodis – 10 m brassa distancē.   Varēja būt arī  vairāk, taču tehniskas kļūdas pagriezienos, kā arī vairākkārtīgi izcīnītas 4. vai 5.vietas to nesekmēja. Vairāk vērības treniņos jāvelta  tehnikai un arī lielākai slodzei, protams, treniņu apmeklējumam. Labākie komandā bija: E.O. Balodis 3.v.100.brassā un 4.v.-50 m brassā; V. Lesčinska – 2 reizes 5.v- 50 un 100 m uz muguras, 6.v.-50 m brassā un 3 reizes 8.v.; M. Bergmanis – 4.v.100 m brassā, 5.v.-100 m kompleksā un 6.v – 50 m brassā; M.P. Sprudzāne – 5.v.100 m brassā, A.L. Koreņika – 2 reizes 6.v. 50 un 100 m uz muguras.

 Jāuzteic arī jaunais peldētājs A. Gruntmanis, kurš spēja izcīnīt 10. vietu 25 m brīvā stila distancē 25 peldētāju konkurencē savā vecuma grupā.

 4 x 50 m brīvā stila stafetē:  1. komanda – V. Lesčinska, A.L. Koreņika, K. Kraze un M. Bergmanis izcīnīja 5. vietu. 2. komanda – M.P. Sprudzāne, M. Ozola, E.O. Balodis un A. Rebuks ierindojās 6.vietā.

 4 x 50 m kompleksā stila stafetē arī tika izcīnīta 5.vieta. To paveica V. Lesčinska, E.O. Balodis, M. Bergmanis un A.L. Koreņika.

Daudzi peldētāji ievērojami uzlaboja savus personīgos rezultātus.

    Paldies par sekmīgiem  startiem!

Sacensības ļoti vērtīgas gan savu mācību – treniņu darba novērtēšanā, gan jaunu atziņu iegūšanā. Skolēniem tika dota iespēja sevi apliecināt un integrēties citu valstu nedzirdīgo vidē.

Liels paldies skolas vadībai par doto iespēju jaunajiem peldētājiem sevi apliecināt sacensībās un gūt motivāciju turpmākam produktīvākam treniņu darbam!                      

(foto)                 Peldēšanas treneris  J.V. Puhovs

Jauna pieredze – robotika!

Mūsu skolā tika rīkotas robotikas nodarbības sākumskolas skolēniem pēc izvēles. Tā kā gribētāju bija vairāk kā nodarbību, tad tika nolemts katram izglītojamajam dot iespēju vismaz vienu reizi piedalīties.  Nodarbības notika ārpus skolas, Brīvības gatvē 224, SIA “Robo hub” telpās. Nodarbības norisinājās vienu reizi nedēļā, ceturtdienās, no plkst. 15.00 – 16.10. Skolēni apguva dažādu robotu konstruēšanas prasmes un iepazinās arī ar robotu programmēšanas pamatiem. Bērni strādāja ar Wedo 2.0 education komplektiem un programmēja ar planšetdatoriem.

Nodarbības vadīja surdotulks Pēteris Aleksandrovs, kurš pats arī strādā šajā jomā. Nodarbībās papildus piedalījās kāds no klases skolotājiem un surdotulks Ilva Cibuļska.

Bērni bija ļoti uzmanīgi un ieinteresēti – ļoti patika programmēt un apgūt jaunas zināšanas citā jomā, kas varētu palīdzēt nākotnē atrast labu darbu tehniskā sfērā vai patīkamu hobiju brīvajam laikam. Robotu konstruēšana un programmēšana attīsta loģisko domāšanu un vizuālo uztveri. Bērni ar prieku iesaistījās diskusijā nodarbību laikā un uzmanīgi, cītīgi centās izpildīt visus skolotāja dotos uzdevumus.

Paldies vecākiem, kuri piekrita dot iespēju saviem bērniem izmēģināt kaut ko jaunu! Paldies skolas vadībai un robotikas skolai SIA “Robo hub” par iespēju novadīt nodarbības! Paldies skolotājiem un surdotulkiem par ieguldīto laiku un vēlmi veikt šīs nodarbības! 

P.Aleksandrovs, surdotulks

 

 

“Zaļā josta”

Lai motivētu sabiedrību samazināt plastmasas maisiņu patēriņu un rastu efektīvas, ilgtspējīgas, modernas un gaumīgas alternatīvas tradicionālajiem iepirkuma maisiņiem, “Zaļā josta” šogad rīko radošo konkursu “Es sāku ar sevi – Tīrai Latvijai!”.

Konkursa dalībniekiem ir ne vien jāpagatavo, beta arī jāprot prezentēt savas oriģinālās, dizainiski skaistās un praktiskās idejas, kā mājas apstākļos iespējams darināt videi draudzīgas somas un maisiņus. Mūsu skolas skolēni “Zaļās jostas” konkursā piedalās ar pašdarinātu iepirkuma maisiņu kolekciju “Katrai auduma strēmelei var atrast pielietojumu”.

4.aprīlī notika konkursa Pierīgas reģionālā kārta. 44 komandas no Rīgas, Pierīgas un Zemgales reģiona skolām un interešu izglītības centriem prezentēja savu veikumu. Žūrija vērtēja ne vien pagatavoto darbu kvalitāti, bet arī skolēnu prasmi prezentēt savas idejas un ierosinājumus, kā samazināt plastmasas maisiņu patēriņu ikdienā.

Mūsu skolas meiteņu prezentācija ieguva Simpātiju balvu un žūrijas speciālo balvu par ļoti kvalitatīvas somu kolekcijas radīšanu.

Paldies skolotājai Mairai Bružei par atbalstu prezentācijas sagatavošanā zīmju valodā un aktīvu līdzdalību šajā projektā.

Republikas fināls notiks 26.aprīlī Modes un Izklaides centrā “Rīga Plaza”, kur skatītāji varēs aplūkot arī mūsu meiteņu darinātos iepirkuma maisiņus. 

Skolotāja Raita Stepāne

49. Baltijas valstu nedzirdīgo skolēnu spartakiāde

Laika posmā no 22.-24. martam Rīgā norisinājās 49. Baltijas valstu nedzirdīgo skolēnu spartakiāde 5 sporta veidos. Šajās sacensības startēja arī Poznaņas nedzirdīgo skolas jaunie peldētāji no Polijas, līdz ar to peldētājiem bija dubultvērtējums – gan starptautiskā, gan Baltijas mērogā. Sacensības risinājās Rīgas internātvidusskolas bērniem ar dzirdes traucējumiem, Rīgas Praktiskās estētikas skolas un Rīgas 95.vidusskolas sporta bāzēs.

Pasākuma laikā paveiktais:  Peldētāji startēja ļoti labi, izcīnot komandu vērtējumā I vietu, sasniedzot daudz personīgos rekordu, līdz ar to gūstot gandarījumu par ieguldīto darbu. Jāatzīst arī tas, ka skolā sekmīgi notiek paaudžu maiņa, jo liels īpatsvars bija tieši jauno peldētāju.

Individuāli tika izcīnītas 19 medaļas /7Z, 8S , 4Br /  un uzvara meiteņu stafetē 4×50 m brīvajā stilā.

Labākie komandā bija:  A. Vazdiķis – 4 /4,0,0/, V. Lesčinska – 4 /1,2,1/,  M.P. Sprudzāne – 2/1,1,0/, K. Kraze – 2/0,2,0/,  E.Balodis un A. Rebuks – 2/0,1,1/, A. Intsone un  A. Koreņika pa 1 /1,0,0 /, E. Balode – 1/0,0,1/.  Komandām: 1. Latvija – 220 p., 2. Lietuva – 201p., 3. Igaunija – 120p.

Īpaši jāatzīmē  Arta Vazdiķa veikums, kurš komandas interesēs startēja sev neierastā distancē – 50 m brasā un, uzstādot jaunu republikas nedzirdīgo rekordu -35,15, spēja uzvarēt. Faktiski viņš bija šo sacensību augstvērtīgākais un labākais sportists. Apsveicam un paldies par startu!

I vietu komandām izcīnīja arī galda tenisisti, kuri uzvarēja Lietuvu ar 10:8 un Igauniju ar 12:6. Lietuva uzvarēja Igauniju 11:7, izcīnot otro vietu. Mūsu komandā spēlēja: M. Zēmele, E. Balode, D. Viļuma, P. Kalniņš, R. Liepiņš, A. Rasmuss. Individuāli Ralfs Liepiņš izcīnīja 1.vietu, atstājot komandas biedru P. Kalniņu otrajā vietā. 3.vietu spēja izcīnīt M. Zēmele. Apsveicam!

2.vietā ierindojās dambretes komanda, kura ar 2,5 pret 1,5 uzvarēja Lietuvu, bet ar 1:3 zaudeja Igaunijai, Igaunija: Lietuva 2;2 un līdz ar to Igaunijas triumfs.

Arī šahā Igaunija spēja uzvarēt – ar Latviju 3:1 un ar Lietuvu 2:2. Lietuva pret Latviju –  3:1 un mums trešā vieta.

Ar trešajām vietām  bija jāsamierinās basketbola komandām, kurās spēlēja   gados ievērojami jaunāki un nepieredzējuši spēlētāji.

Visu veidu kopvērtējumā  Latvijai un Lietuvai vienāds punktu skaits – 24. Arī izcīnītās 1.vietas komandām vienādas, taču otrās par vienu vairāk Lietuvai, kas arī noteica galīgo iznākumu par labu tai. Igaunijai kopvērtējumā 22 punkti.

Sacensības ļoti vērtīgas gan savu mācību – treniņu darba novērtēšanā, gan jaunu atziņu iegūšanā. Skolēniem tika dota iespēja sevi apliecināt, integrējoties  citu valstu nedzirdīgo vidē.   

Ievērojamu ieguldījumu sacensību organizēšanā sniedza Rīgas internātvidusskolas bērniem ar dzirdes traucējumiem direktore Kristiāna Pauniņa ar

savu kolektīvu, Latvijas Nedzirdīgo sporta federācija – prezidente Iveta Kraze, Rīgas 95.vidusskolas peldbaseina kolektīvs – direktore

Aleksandra Žezela, Rīgas Praktiskās estētikas skola. Finansiālu atbalstu sniedza Baltijas bērnu fonds un Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.

    Liels paldies par ieinteresētību un atbalstu  nedzirdīgu bērnu fiziskajā un garīgajā attīstībā!

                          Sacensību galvenais tiesnesis   J.V. Puhovs

Starptautiskās sacensības peldēšanā

Rīgas internātvidusskolas bērniem ar dzirdes traucējumiem atklātās starptautiskās sacensības peldēšanā risinājās Rīgas 95.vidusskolas peldbaseinā laikā no 21. -22. martam.

 Šogad sacensībās startēja  Rīgas internātvidusskolas bērniem ar dzirdes traucējumiem,  Rīgas 1. SIPS, R 5.SIPS,  R 66.V, Gaismas IPS, Polijas- Poznaņas UMKSN, Igaunijas-Tartu un Tallinas, Lietuvas – Viļņas un Kauņas nedzirdīgo skolu komandas, Rīgas Strazdumuižas neredzīgo bērnu internātvidusskolas komanda, Latvijas invalīdu peldēšanas federācijas un  Jūrmalas SIPS – kopskaitā  142 dalībnieki- 59 meitenes un 83 zēni. Sacensību gaitā tika pārbaudīti mācību – treniņu darba rezultāti, veikta darba analīze. Dota iespēja bērniem veicināt aktīva- fiziska dzīves veida pielietošanu brīvajā laikā, popularizējot peldēšanas sportu kā aktīvu un dzīvei nepieciešamu iemaņu iegūšanas iespēju.

Skolēnos veicināta patriotisko jūtu audzināšana, aizstāvot savas skolas un valsts godu.

  Sacensības risinājās labā emocionālā gaisotnē ar teicamu tiesnešu darbību, labi iekārtotā sporta bāzē. Uzvedība un sportiskā attieksme sacensību laikā laba. Protestu nebija.

          Medaļas izcīnīja individualajā vērtejumā Rīgas internātvidusskolai = 41/ 14 Z, 25 S, 12 Br /. Lietuvai – 10 /3, 6 , 1 /. R66.V-9 /3,4,2 /.  R 66.SIPS– 8 /3 ,1, 4/ ,Poznana-5/4,0,1/,  Gaismas IPS -5,2,3/, Igaunija- 4/1,0,3/,Valmiera –  3 /2,0,1/, Srazdumuiža- 2/,0,1,1/, Jūrmala- 1/0,1,0/.

Stafetēs dominēja Rīgas internātvidusskolas bērniem ar dzirdes traucējumiem un Lietuvas pārstāvji.

    Sacensībās labus rezultātus uzrādīja  Artis Vazdiķis un Artis Ozols. No jaunajām peldētājām jaatzīmē Violeta Lesčinska, Amanda Intsone, Melisa Pērla Sprudzāne un Anna Linda Koreņika un no zēniem Kristofers Kraze un Emīls Balodis.    Pēc sacensībām tika noteikta peldētāju  izlases komanda startam 49. Baltijas republiku nedzirdīgo skolēnu spartakiadē, kas risinājās no 22.-24. martam Rīgā.

    Labākajiem – cītīgākajiem peldētājiem tiks dota iespēja aprīļa vidū  piedalīties starptautiskās jaunatnes peldēšanas sacensībās Polijā – Varšavā.

    Lai veicas mācībās un treniņos!

Paldies par doto iespēju organizēt šādas, ļoti nepieciešamas sacensības. Sacensības risinājās ciešā sadarbībā ar RD IKSD Sporta daļu un LBJISF.

Sacensību galvenais tiesnesis     J.Puhovs

 

Marta konference Rīgā

2019. gada 14. martā Starptautiskā metodiskā konference “Iespēju dažādība bērnu ar dzirdes traucējumiem izglītošanā”  Rīgas internātvidusskolā bērniem ar dzirdes traucējumiem sapulcināja 88 dalībniekus no Rīgas vispārizglītojošajām un speciālajām pirmsskolām un skolām, kolēģus no Valmieras un Daugavpils, lektorus no Liepājas Universitātes un Latvijas Bērnu dzirdes centra, draugus no Lietuvas un Igaunijas skolām.

Konferences mērķis bija iepazīt citu skolu pieredzi bērnu ar dzirdes traucējumiem izglītošanā: mācīšanā un audzināšanā, un pastāstīt par skolas paveikto Kompetenču projektā un bilingvālisma principu īstenošanā.

Lietuvas kolēģi stāstīja par sociāli emocionālās izglītības principiem un kritiskās domāšanas attīstīšanas pieeju savā darbā, Paņevežas skolas pārstāvji iepazīstināja, kā viņi izmanto skolas apkārtni mācību darbā, savukārt Igaunijas kolēģes no Tartu Hiie skolas pastāstīja par pozitīvas uzvedības veidošanas metodi – PAX Good Behavior games.

Liepājas Universitātes profesore Dina Bethere iepazīstināja ar augstskolas veikumu Kompetenču projektā, sagatavojot mācību līdzekļus bērniem ar garīgās attīstības traucējumiem. Savukārt Latvijas Bērnu dzirdes centra vadītājas dr.S.Kušķes teiktais par to, ka 40% pacientu līdzās dzirdes traucējumiem ir vēl citi, rosināja uz dziļām pārdomām par nepieciešamo atbalstu mācību procesā.

Konferences otrajā daļā – darbnīcās – mūsu skolas skolotāji dalījās pieredzē par paveikto Kompetenču projekta pieejas īstenošanā sākumskolā un pamatskolā, sociāli emocionālajā  audzināšanā, simbolu programmas WIDGIT izmantošanā. Paralēli tam Rīgas Raiņa 8. vakara maiņu vidusskolas, Valmieras Gaujas krasta vidusskolas – attīstības centra, “Dzintariņa” un Daugavpils Stropu pamatskolas – attīstības centra kolēģi iepazīstināja ar savu darbu.

No sirds pateicos visiem konferences dalībniekiem par vēlmi un interesi piedalīties un uzstāties! Paldies par draudzīgām sarunām un tikšanos!

2019. gada 26. aprīlī – skolas Vecāku dienā – piedāvāsim izglītojamo vecākiem iespēju iepazīt mūsu veikumu.  foto

K.Pauniņa
Rīgas internātvidusskolas bērniem ar dzirdes traucējumiem direktore

Lepojamies

Aizvien lepojamies ar mūsu skolēnu un skolotāju panākumiem vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas konkursos.

Rīgas pilsētas konkursā “Visa mana grezna rota” interešu izglītības programmu audzēkņu vidū 2. vieta 8. klases izglītojamai Janai Švānei, bet atzinība 8. klases izglītojamajai Martai Ozolai. Paldies skolotājām Mairitai Dambergai un Gunai Priedei!

Savukārt skolotājas Raitas Stepānes audzēknes Estere Gabrāne, Melisa Pērla Sprudzāne un Adelīna Smirnova piedalījās 15. atklātajā mājturības un tehnoloģiju olimpiādes 2. posmā. Atlasi izturēja un  finālā piedalīsies Melisa un Adelīna. Turēsim īkšķus!

Apsveicam, priecājamies un novēlam arī turpmākus radošus panākumus!

K.Pauniņa,
skolas direktore

25.marts – Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena

Tieši pirms 70 gadiem, 1949.gada 25.martā, uz Sibīriju no Latvijas izsūtīja 42 000 cilvēku. Pieminot izsūtītos, mēs – 4.klases skolēni – Katrīna, Marta, Izabella, Rozālija, Alens, Rihards K., Romans, Ronalds un es – Rihards M.,  kā arī skolotājas –  Jolanta Tauriņa, Inguna Poga, skolas direktore Kristiāna Pauniņa un mūsu skolas draugs – mākslinieks Vilipsōns braucām uz Šķirotavas staciju. Tur mākslinieka  Vilipsōna veidotais piemineklis aizvestajiem. No Šķirotavas stacijas lopu vagonos 1941.gada 14.jūnijā un 1949.gada 25. martā  aizveda tūkstošiem latviešu. Arī Ilzes kundzi, kuru satikām piemiņas vietā. Ilzei 1949.gadā bija tikai  9 gadi.

“Braucot uz Sibīriju, katra bērna sapnis bija nokļūt pie vagona lodziņa,” tā Ilzes kundze, skatoties uz pieminekli. Spilgtā atmiņā skumjie, pielijušie, neizbraucamie Sibīrijas ceļi, kā arī skaistās acālijas…

Paldies Ilzes kundzei un māksliniekam Vilipsōnam par kopīgo brīdi 2019.gada 25.martā!

Skolas muzejnieks Rihards Medenis
Skolotāja Inguna Poga

foto

 

Skolai dzimšanas diena

21.februārī mūsu skolai 179.dzimšanas diena. Visi pulcējāmies Svinību zālē. Skolēni dejoja, melodeklamēja dziesmas “Aicinājums” (Aspazijas vārdi, R. Paula mūzika) un “Karoga dziesmu” (Raiņa vārdi, J. Lūsēna mūzika).
1.klases skolēni deklamēja pašu sacerētu dzejoli:

“Skola, tu esi mana,
Skola – te draugu daudz…”

Skolas lielie muzejnieki Armands Zeimulis, Paula Marija Znatnaja  un Kārlis Melderis kopā ar skolotājām Ingunu Pogu un Veroniku Dzalbi bija sagatavojuši prezentāciju – mūsu skola Latvijas simtgadē. Gaidot svētkus, mūsu klases biedri Rozālija Grabeža rakstīja ielūgumus, Rihards Knostenbergs zīmēja  dažādas skolas dzīves ainas.
1.klases skolēna Almāra Turkera Engima zīmējums rotāja svētku afišu un dzimšanas dienas konfektes. Svētku konfektes tapa sadarbībā ar skolotājām Gunu Martinu, Gunu Priedi, Raitu Stepāni.

 

 

 

 

      Svētkus vadīja skolotāja Juta Gintere, deju un dziesmas – skolotāja Aiga Rikmane, fotografēja  skolotājas Agra Mitrone un  Jekaterina Zaharčenko.  Svinību runas tulkoja skolotāja Justīne Smuļkēviča.

     

Šajā dienā pie mums ciemos bija skolotāja Guna Jakušonoka,  profesore Aīda Krūze, māksliniece Ieva Jurjāne. Paldies ciemiņiem par interesantajām svētku runām un dāvanām!  

 

      Svētku dienā saņēmām lielu vēstuli no Rīgas Latviešu biedrības nama direktora Gunta Gailīša. Tur apsveikuma vārdi: “Stāvi stipri, strādā droši!” Paldies par vēlējumu!

      Sveicam visus skolēnus, skolotājus, skolas darbiniekus mūsu skolas 179.dzimšanas dienā! 

4.klases skolēni – skolas muzejnieki Rihards Medenis,
Katrīna Vidnere,
Marta Knostenberga
kopā ar sk. Ingunu Pogu

 

 

Trīs ziemas dienas Gaismas pilī – LNB

Draudzīgā aicinājuma nedēļā, kad vārda dienu svin Kārļi, tālajā 1935. gadā toreizējais Latvijas valsts vadītājs Kārlis Ulmanis rakstīja aicinājumu dāvināt savām skolām un bibliotēkām ko vērtīgu, piem., grāmatu…

Draudzīgā aicinājuma nedēļā mums bija iespēja redzēt, izstaigāt visus bibliotēkas stāvus un it kā aptaustīt bibliotēku …

Cauri puteņiem uz mūsu Gaismas pili 29.01. devās sākumskolas bērni. Vecāko klašu grupai 30.01. – saules pilna diena ar skatu uz Rīgu no 12. stāva. Vidējo klašu skolēnus uz bibliotēku 31.01. pavadīja sarmā mirdzoši koki.

LNB jau 5-to gadu mājo eiropeiski modernā ēkā, ko projektējis Gunārs Birkerts –pasaulslavens arhitekts, tomēr mūsējais, latvietis, Gaismas pils autors.

Domāju – katrs atklāja ko savu lielajā bibliotēkā : cits mazāko (5mm) grāmatiņu, cits – lielo, grezni iesieto “Terra Mariana 1186-1888”  unikālā albuma “Terra Mariana” jeb „Marijas zeme” (faksimilizdevums – oriģināla kopija).

Albuma oriģināls glabājas Vatikāna Apustuliskajā bibliotēkā Romā. “Terra Mariana 1186-1888” – Latvijas vēsturei veltītais albums – izgatavots tikai vienā eksemplārā.

Ieraudzījām leģendāro Dainu skapi  (iekļauts UNESCO Pasaules atmiņas sarakstā). Skapī glabājas Krišjāņa Barona mūža darbs – ap 270 000 tautasdziesmu lapiņu.

Ekskursija veda pa visiem stāviem, kuri katrs ir savā krāsā atbilstoši Latvijas lata papīra naudaszīmju krāsām. Latvijas lati bija mākslinieciski augstvērtīgas, starptautiski novērtētas latu banknotes.

Savukārt 12. stāvā apskatījām arhitekta studiju. Šeit stāstīts par G. Birkerta profesionālajiem sasniegumiem –meistara skices, darba piezīmes, projektu maketi.`

Tautas grāmatu plauktā (5 stāvu augstumā) esam ielikuši savu grāmatu –   “Latvju dainas un pasakas zīmju valodā”,(Latvijas Nedzirdīgo savienības izdevums1998. gadā.)Grāmatas vēstījumu jeb stāstu rakstīja skolotāja,Atzinības krusta kavaliere, Zigrīda Zagurilo

″Grāmata nav nedzīvas lapas, bet dzīvas domas, kas uzrunā mūs gan laikā, gan telpā.
Mūs grāmata var uzrunāt dažādi – izlasot vārdus, vai vizuāli parādot tās saturu zīmēs.
Šī grāmata runā gan no dzirdīgu, gan no nedzirdīgu cilvēku dvēseles dvēselei, no sirds sirdij, jo ar dainām un pasakām mēs iepazīstam savas tautas gudrību un spēku.
Priecājos, ka man tika dota iespēja piedalīties grāmatas tapšanā, bet vēl vairāk priecājos, ka grāmata nonāks Nacionālās bibliotēkas Tautas grāmatu plauktā.″

Rīgas internātvidusskolas bērniem ar dzirdes traucējumiem skolotāja Zigrīda  Zagurilo

Paldies  LNB gidēm Signei un Lienei, Jutai un Aivai!

Paldies skolotājām: Ritai, Veronikai, Annai, Justīnei, Aigai, Olgai, Jolantai, Jūlijai, Gunai, un surdotulkam Pēterim!

LNB gidi teica tā: 

    JUTA:  Man patiess prieks, ka Jums un Jūsu skolas audzēkņiem patika LNB apmeklējums.

 Gan es, gan arī Signe, Liene un Aiva sakām lielu paldies, ka bijāt pie mums ciemos, ka iepriekš jau bērniem bijāt stāstījuši par to, ko viņi varēs pie mums redzēt un uzzināt. Varam teikt tikai vislabākos vārdus un atsauksmes. 

    SIGNE UN LIENE: Mēs neko sliktu par bērniem nevaram teikt, tādi paši kā no citām skolām. Mums patika vadīt ekskursijas! 

    AIVA: Paldies, strādāt ar šiem bērniem bija ļoti interesanti, mazliet jocīgi, ka tu uzdod jautājumus, bērni atbild zīmju valodā un tev ir jāgaida, ka tev iztulko. Bija jāatceras un jāpiedomā pie tā, ka viņi visu uztver vizuāli un grib visu aptaustīt. Bet visumā bērni kā jau bērni. Kā jau visās grupās, bija bērni, kam viss interesēja un bija tādi,  kam likās nekas neinteresē. Bet tas ir normāli un tā tas ir arī grupās ar dzirdīgiem bērniem.  Paldies surdotulkam Pēterim, ar kuru es sadarbojos jau otro reizi, jo viņš nāca mācīties pie mums ar savu pasniedzēju no koledžas un kursa biedriem. Labprāt gaidām Jūs ciemos citreiz. 

Bibliotekāre, skolotāja Benita Plinta 

(foto)

Rīgas internātvidusskolas bērniem ar dzirdes traucējumiem sportistu sekmīgie starti starptautiskajās nedzirdīgo sacensībās Polijā

9   MEDAĻAS UN  3 JAUNI  REKORDI –
VELTĪJUMS   LATVIJAS  100 GADEI

          Rīgas internātvidusskolas bērniem ar dzirdes traucējumiem delegācija devās uz starptautiskajām sacensībām Polijā 18 personu sastāvā – 2 pedagogi un 16 skolēni.
J.Sikorska piemiņas memoriālā startēja 6 valstu komandas: no Polijas – 4 komandas, un pa vienai no Baltkrievijas, Kazahstānas, Ukrainas, Maskavas un Latvijas, kopā 9 komandas.
Sacensībās startēja  90 dalībnieki – 46 sievietes un 44 vīrieši.
Latvijas komandas sastāvā  daudzi peldētāji startēja pirmo reizi un gados jauni, jo sakarā ar Latvijas  100. gadu jubilejas svinībām 5 spēcīgākie peldētāji bija iesaistīti svētku organizēšanā Latvijas Nedzirdīgo savienībā un sacensībās nepiedalījās.

Latvijas komanda sacensību kopvērtējumā izcīnīja 5. vietu.  Individuāli tika izcīnītas 9 medaļas – 1 zelta, 2 sudraba, 6 bronzas un 1 gandarījuma medaļa.  Medaļas izcīnīja 4 skolēni no 16.  Labākie komandā bija: A.Vazdiķis – 4 /1Z,2S,1Br/,  K.Melderis -3 /0,0,3,/  E.Balodis – 2 /0,0,2/. Bez tam tika gūta 1 gandarījuma balva mūsu jaunākajai deviņgadīgajai peldētājai Tīnai Siliņai. Labs pieteikums mūsu jaunajām peldētājām nākotnē. Tika uzstādīti 3 jauni Republikas nedzirdīgo rekordi – to paveica:
  A.Vazdiķis – 100 m uz muguras -1.04,48; 50 m brīvā stilā 25,24; un 100 m brīvā stilā – 55.00.
            Arī pārējie peldētāji startēja ļoti labi, sasniedzot daudz personīgos rekordus, līdz ar to gūstot gandarījumu par ieguldīto darbu. Jāatzīst arī tas, ka skolā sekmīgi notiek paaudžu maiņa, jo liels bija tieši jauno peldētāju īpatsvars.

Lai peldētājiem veicas mācībās un treniņos!  Novēlu veiksmīgu Jauno -2019. gadu!

Liels paldies par doto iespēju RD IKSD un Latvijas Paraolimpiskajai komitejai!

Sporta skolotājs, treneris J.V. Puhovs

(fotomirkļi)

Tēvzemes nedēļa 08.11.2018.- 19.11.2018

2018.gada 8.novembrī ar svinīgu pasākumu, kurā piedalījās NBS Jūras spēku pārstāvji, tika atklāta Tēvzemes nedēļa skolā.
Skolas direktore Kristiāna Pauniņa klātesošos skolēnus un skolas darbiniekus uzrunāja:
Novembris ir Latvijas mēnesis – kad atceramies un pieminam mūsu valstij, tautai un cilvēkiem svarīgus vēsturiskus notikumus – Brīvības cīņas, par kurām runājam Lāčplēša dienā – 11. novembrī, latviešu strēlnieku bataljonu dibināšana un savas valsts un zemes aizstāvība, savas valsts neatkarība – notikumi, kas ir skāruši gan cilvēku individuālos, gan tau¬tas likteņus, jo viss kopā ir savijies vienots. Lai šī piemiņa nepazūd, kamēr vien cilvēks dzīvo, un dienas, kad risinājušies tautai būtiski notikumi tiek godinātas tik ilgi, kamēr vien dzīva ir tautas ģenētiskā un vēsturiskā atmiņa. Tāpēc mūsu – ikkatra viena uzdevums – ir to saglabāt un nodot nākamajām paaudzēm.
Pēc uzrunas direktore K.Pauniņa aicināja LR NBS Jūras spēku pārstāvjus seržantu Sergeju Juhno un kaprāli Edgaru Urbānu pacelt sarkanbaltsarkano karogu.
Pēc skolas karoga pacelšanas svinību zālē turpinājās pasākums, kurā seržants Sergejs Juhno stāstīja skolēniem par saviem skolas gadiem, kā viņš nolēma savu karjeru saistīt ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, konkrēti- nesprāgušas munīcijas neitralizēšanu. Tika rādīts video par NBS Jūras spēku karavīru darba specifiku. Pasākuma nobeigumā ikviens skolēns varēja apskatīt, pielaikot Jūras spēku karavīru ekipējumu.

(pasākuma foto)

Helovīnu gaidot …

Šogad  Helovīns notika 1.novembrī, un skolēni to ļoti gaidīja.
Katram bija jāizdomā sava maska un tērps. Skolēni pasākumam sāka gatavoties jau pirms brīvlaika.
Skolēnu padome gatavoja dekorus un rotājumus, uzburot īpašu Helovīnu  noskaņu.
Sporta zāle bija rotāta ar sikspārņiem, baltiem spokiem, zirnekļiem, laternām un gaismas virtenēm.  Zālē atradās arīdzan dažāda lieluma izgrebt ķirbji.
Visi skolēni un skolotāji zālē, sastājās aplī. Marta īsi pastāstīja par Helovīnu. Bija uzdevums – Melisa meta dzijas kamolu kādam skolēnam un šim skolēnam bija jāpastāsta, jāparāda, kas viņš ir, ko nozīmē viņa maska. Citiem vajadzēja uzminēt, kas viņš ir, piemēram, sikspārnis, ragana, kaķis, spoks …..
Skolēniem bija interesanti tērpi un maskas.
Pēc spēles turpinājās rotaļas. Skolēni fotogrāfējās pie neparastajiem rotājumiem, priecājās, piedalījās rotaļās.. Skaļi skanēja mūzika, bija arī dejas.
Nobeigumā  – svētku uzkodas: saldumi un konfektes ar spokainiem zīmējumiem.

(helovīnpopfoto)

Noslēdzies teritorijas apzaļumošanas projekts

Noslēdzies arī 2018.gada Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta jauniešu iniciatīvas projektu konkursa “Izglītības iestāžu teritoriju apzaļumošana” projekts Rīgas internātvidusskolā bērniem ar dzirdes traucējumiem “Mēs veidojam un paplašinām savu Ābeļdārzu” kā nepārtrauktības un bezgalības simbols.

Projekta mērķis – Latvijas un skolas vēstures izpēte saistībā ar dalību Latvijas valsts simtgadei veltītiem pasākumiem un Latvijas valsts vārdiskā vēstījuma “Es esmu Latvija” sasaiste ar piederību un patriotiskuma izpausmēm “Ikviens ir Latvija” – īstenots.

Īstenoti arī projekta uzdevumi – apzinot projekta mērķus un saskaņā ar projekta skici, vienotā veselumā izkopts un atjaunots skolas ābeļdārzs, teritorijas zāliens, izveidota dabai un videi draudzīga autostāvvieta. Iestādīti papildus ābeļu, bumbieru, ceriņu un dekoratīvo ziedu stādi, teritorija izlīdzināta un apzaļumota. Notikusi skolas ārējās vides sakopšana un uzlabošana šī 2018.gada projekta ietvaros.

(foto)

 

Skolas skolotāji iepazīst Zviedrijas pieredzi

Oktobra sākumā Rīgas internātvidusskolas bērniem ar dzirdes traucējumiem skolotāji un tehniskie darbinieki devās komandējumā uz Erebrū (Zviedrija), lai, apmeklējot trīs dažādas mācību iestādes izglītojamajiem ar dzirdes traucējumiem, gūtu priekšstatu par izglītības organizēšanu un norisi vājdzirdīgiem un nedzirdīgiem bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem.

Fellingsbro tautas augstskola, kuras agrākais nosaukums un funkcija ir Zīmju valodas centrs, piedāvā zviedru zīmju valodas apguvi iebraucējiem, bēgļiem. Šeit mācās pieaugušie no dažādām Āfrikas valstīm, kas Zviedrijā uzturas jau vairākus gadus, taču, lai uzlabotu savas izredzes darba tirgū, padziļina savas zināšanas zviedru zīmju valodā. Šajā skolā joprojām tiek piedāvāta zīmju valodas un zīmju valodas tulku izglītība. Zviedru zīmju valodas kurss ilgst 9 mēnešus, pēc kura tiek izsniegts sertifikāts. Savukārt, lai kļūtu par tulku jāmācās 2 līdz 4 gadus. Rehabilitācijas centrā uzturas cilvēki, kuriem pēc smagām saslimšanām jāatjauno dažādas funkcijas.

Kopš 1996. gada centrā ir izveidots plašs filmētu materiālu klāsts zviedru zīmju valodas apguvei, tulki mācās mazās grupās, mācību uzstāšanās tiek filmētas. Kā pastāstīja skolas direktore: mācības tulku grupā uzsāk apmēram 20 studentu, bet pabeidz – puse.

Birgitas skola ir pamatskola, kurā mācās bērniem ar dažādas pakāpes dzirdes traucējumiem, dzirdes un redzes, dzirdes un garīgās attīstības traucējumiem, kā arī valodas traucējumiem. Skolā šobrīd mācās 165 audzēkņi, no kuriem pusei mācības notiek zīmju valodā un otrai pusei – mutiskā zviedru valodā. Skolēni pēc mācību stundām dodas mājup, internāta pakalpojumus izmanto tikai 20 skolēni, kuru dzīvesvieta atrodas ilgāka par vienu stundu brauciena ar automašīnu attālumā, internātā nodarbināti 3 darbinieki. Skolā apskatījām mācību stundas, kur pārsvarā darbojās 2 skolotāji (2 dzirdīgi skolotāji vai 1 dzirdīgs skolotājs un otrs nedzirdīgs asistents). Skolai ir attīstības centrs, kurā nodarbināti 12 dažādi speciālisti, kas strādā pie mācību materiālu sagatavošanas, t.s., mini stundu materiāla filmēšanas, izveidošanas zviedru zīmju valodā ar multimediāliem papildinājumiem.

Lai bērni mācītos šajā skolā, vecākiem bieži vien ir jāpārceļas uz dzīvi Erebrū. Un savukārt, lai bērnam tiktu ievietots Kohleārais implants, vecākiem (ģimenei) ir obligāti jāapgūst zviedru zīmju valoda.  Vecākiem ir iespēja apgūt zviedru zīmju valodu arī attālināti, t.i., ar interneta palīdzību.

Valsts ģimnāzijā kopā ar dzirdīgiem bērniem tiek uzņemti izglītojamie ar dzirdes traucējumiem un mācās atsevišķās speciāli aprīkotās telpās. Šī ir Zviedrijas vienīgā valsts ģimnāzija, kas paredzēta speciāli bērniem ar dzirdes traucējumiem. Skolas mācību darba organizācijā daudz izmanto attālināto jeb distances mācīšanos, t.i., piem., skolēni saņem mājas darba uzdevumus ar papildu mini filmētu materiālu, kurā tiek skaidrots mācību saturs. Skolotāji gadā papildina savas zviedru zīmju valodas zināšanas, mācoties 200 stundas. Daudz uzmanības tiek veltīts vides un klausīšanās kvalitātes nodrošināšanai. Skolā ir noteikta Veselības grupa (atbalsta speciālisti), kur ir logopēds, speciālais pedagogs, izglītības psihologs, medicīnas darbinieks un arī inženieris – akustiķis, kurš nodarbojas ar tehnisko palīglīdzekļu ieviešanu skolā. Vienas klases ietvaros, piem., izmanto vairākas audiocilpas. Kas mūsu gadījumā palīdzētu risināt darba organizāciju arī apvienotu klašu gadījumā, kas ir arī Zviedrijas skolu realitāte. Ļoti daudz šajā skolā strādā pie klausīšanās vides kvalitātes nodrošināšanas – speciāla skaņu izolācija durvīm, sienām, logiem, sienas paneļi un mīkstais grīdas segums, kas mazina atbalsošanos telpā, tāfeles klājums. Visi skolēnu galdi ir aprīkoti ar mikrofoniem. Skolas darbinieki regulāri apseko un rūpējas par izglītojamo dzirdes aparātiem, tos arī labo. Seko audiogrammu atbilstībai individuālajiem dzirdes aparātiem.

Mācību saturs tiek īstenots gan zviedru zīmju valodā, gan mutiskā un rakstītā zviedru valodā. Mācību stundu skaits ir atšķirīgs dažādās klašu grupās, kā arī proporcija starp zviedru valodu un zviedru zīmju valodu, kopumā var teikt no 2:1 sākumskolā, līdz 1: 1 vidusskolā. izglītojamie var izvēlēties sniegt atbildi tikai zīmju valodā, kuru pieraksta skolotājs, taču tādā gadījumā vērtējums tiek samazināts uz pusi. Skolu beidzot, tiek kārtoti arī valsts pārbaudījumi, kurus, kā atzina skolu pārstāvji, visi tomēr nenokārto. Jauniešiem ir iespēja mācīties trijās Erebrū tuvumā esošās tehniskajās skolās un apgūt vai nu lauksaimnieka, vai pavāra, vai automehāniķa specialitāti.

Pēcpusdienā, brīvajā laikā vidusskolēni tiekas savā klubiņā, kur ir iespēja skatīties filmas un pagatavot kafiju vai tēju, satikties ar skolas biedriem. Internāts ir vairāki mazi dzīvoklīši, kur izglītojamie ir visai patstāvīgi savas dzīves vadītāji.

Galvenās ārpusstundu nodarbes ir saistītas ar sportu, kur skolēniem ir augsti panākumi un rezultāti, piedaloties Nedzirdīgo pasaules olimpiādē. Taču tik plašā nozīmē interešu izglītība par valsts vai pašvaldības līdzekļiem kā Latvijā Zviedrijā nepastāv.

Gūtā pieredze vājdzirdīgu un nedzirdīgu bērnu izglītošanā pamatskolas, vidusskolas un tautskolas līmenī: prasības skolotāju izglītībai, prasības pedagogiem un atbalsts zīmju valodas kompetences paaugstināšanai, nodrošinājums izglītojamo speciālo vajadzību atbalstam, izglītības ieguves zīmju valodā nodrošinājums, mācību materiāli zīmju valodas un mācību priekšmetu satura apguvei zīmju valodā, izglītības programmu veidošana un mācību stundu organizēšana divvalodības apstākļos; Veselības grupas (atbalsta personāla) darbā: klausīšanās vides kvalitātes nodrošināšana, tehnoloģiskie risinājumi mācībām apvienotajās klasēs, distances mācīšanās izglītojamajiem un vecākiem, ļaus arī mūsu skolā ieviest jauninājumus.

2018.gada 2. novembrī skolā viesojās Minskas 13. Vispārizglītojošās skolas – internāta (Baltkrievija) skolotāji, kas strādā ar bērniem, kuriem ir dzirdes traucējumi. Arī viņu pieredze ir iepazīšanas vērta, minot vienu priekšrocību, t.i., surdopedagogu sagatavošana. 2018. gada 25. novembrī skolas skolotāji dosies uz Berlīni, lai apmeklētu valodu mācību stundas.

Skolas direktore                                                                                              Kristiāna Pauniņa

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” – Kultūras ministrijas projekts

„Latvijas skolas soma” ir lielākā valsts simtgades dāvana vairāk nekā 200 000 Latvijas bērniem un jauniešiem. Sākot ar 2018.gada mācību gada sākumu ikvienam Latvijas skolēnam ir iespēja klātienē iepazīt savas valsts kultūras, vēstures un dabas vērtības.

Iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ieviešanas periods ir Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros- no 2018.gada līdz 20121.gadam.

Vecāko klašu skolēni 2018.gada 19.septembrī apmeklēja Turaidas muzejrezervātu, kura arī piedalās iniciatīvā “Latvijas skolas soma’. Muzejrezervātā skolēni piedalījās orientēšanās spēlē “Tūkstošgades stāsts”, kurā neierastākā veidā iepazina Latvijas vēsturi (senās ēkas, ekspozīcijas), guva pozitīvas emocijas skaistajā kultūrvidē.

Jaunāko klašu skolēni 2018.agada 18.septembrī devās uz Pastariņa muzeju, lai apgūtu latvieša dzīves gudrības sviesta kulšanā ar dziedāšanu, miltu malšanā, sijāšanā, dažādu labības graudu atšķiršanā, maizes cepšanā. Pēc padarītā darba (maizes cepšana, sviesta kulšana) skolēni mācījās dažādas rotaļas. Jaunāko klašu skolēni iepazinās ar skaistajām Latvijas kultūrainavām- Gaujas senleju, izstaigāja Cīrulīšu dabas takas.

“Latvijas skolas somas” ietvaros 30.oktobrī   1.a klase apmeklēja Brīvības pieminekli un Goda telpu, kas atrodas pieminekļa iekšienē.

(notikumu foto)

Skolotāju diena

 

Kā jau katru gadu, arī šogad mēs svinējām skolotāju dienu.

Tā kā uz skolu svētdienā nedodamies, tad skolotāju dienu svinējām 28.septembrī.
Skolēni skolotājus sveica ar dzejoli ”Rudens pienene”.
Tam sekoja neliela prezentācija ”PASMAIDI!”, kurā attēlotas dažas jautras dzīves ainas no skolas dzīves.

Pēc tam skolotājus pārbaudīja dažādos uzdevumos.

Skolēni attēloja skolotājus, un skolotājiem bija jāuzmin, kurš priekšmeta skolotājs tas varētu būt. Minēšana bija veikla un skolotāji ātri atminēja, kurš ir kurš.
Nobeigumā skolēni sveica skolotājus ar pašu gatavotām kartiņām.

 Skolēnu novēlējums skolotājiem  “Lai pietiek spēka, enerģijas, pacietības un mīlestības katrai dienai!”  (foto)

Latvijas 100-gades pasākums Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Mūsu skolas skolēni piedalījās Zviedrijas vēstniecības pasākumā par godu Latvijas 100-gadei. Zviedrijas vēstniecība mūs ielūdza uz filmas “Jaukie cilvēki” un projekta “Migrācijas stāsti – Tad un Tagad” atklāšanu 2018. gada 25. aprīlī  Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Filma “Jaukie cilvēki” ir stāsts par jaunu cilvēku grupu no Somālijas, kas bēgot no kara ir nonākuši Zviedrijā. Ar vietējā uzņēmēja palīdzību,  viņi izveido pasaulē pirmo somāliešu bendija  (hokeja paveida spēle ar bumbiņu uz ledus) komandu, kas viņus aizved aizraujošā ceļojumā uz Irkutsku Sibīrijā. Tur norisinājās  pasaules  čempionāts  bendijā.  Protams, somāliešu komandai klājās ļoti grūti, taču jaunie zēni  iemācījās, ka ne vienmēr galvenais ir uzvarēt vai zaudēt, bet galvenais ir cīnīties. Filma ir aizkustinošs  stāsts  par  bailēm no svešā un drosmi pamēģināt darīt kaut ko tādu, ko neviens cits vēl nav darījis.

Emīlija Balode dalās par redzēto filmā: “Man patika šī filma, jo tā balstās uz reāliem notikumiem. Varēju skatīt cilvēkus, sejas, emocijas, dabu. Somālijas cilvēki nemaz neprata spēlēt hokeju – bendiju. Tomēr viņiem paveicās – viņus sāka mācīt slidot, spēlēt sporta spēli un pieteica sacensībām Krievijā. ”

Pasākumā piedalījās pārstāvji no “Somalia Bandy” par kuriem filma ir uzņemta. Bija iespēja pēc filmas uzdot jautājumus un piedalīties diskusijā.

Emīlija, Samanta, Katrīna kopā ar jaukajiem cilvēkiem no “Somalia Bandy”.

“Novēlam  “Somalia Bandy” turpināt piedalīties sacensībās un uzvarēt”, saka meitenes.

Pasākuma otrajā daļā notika fotoizstādes “Migrācijas stāsti  – Tad un Tagad” atklāšana. Īpaši mūs uzrunāja zviedru fotogrāfa Davida Holmerta kolekcija, kur bija skatāmas ainas no Baltiešu bēgļu dzīves Gotlandē un Zviedrijā pēc 2. Pasaules kara. Pēc pasākumu Katrīna un Samanta sprieda: “Svarīgi ir draudzīgi uzņemt bēgļus, kad tas viņiem ir nepieciešams. Zviedrija ir parādījusi labu piemēru bēgļu uzņemšanā”.

Paldies Zviedrijas vēstniecībai par dāvanu Latvijas 100-gadē un par iespēju piedalīties šajā brīnišķīgajā pasākumā!

9.c klases skolnieces Emīlija Balode, Katrīna Poikāne, Samanta Grundmane

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Starptautiskās sacensības peldēšanā

Rīgas internātvidusskolas bērniem ar dzirdes traucējumiem atklātās starptautiskās sacensības peldēšanā notika Rīgas 95.vidusskolas peldbaseinā laikā no 1.- 2. martam.

Starptautiskās sacensības peldēšanā tiek organizētas no 1971. gada. Šogad sacensībās startēja peldētāji no Rīgas internātvidusskolas bērniem ar dzirdes traucējumiem,  Rīgas 1. un 4. speciālās internātpamatskolas, Rīgas 66. vidusskolas, Gaismas speciālās internātpamatskolas, Poznaņas UMKSN (Polija), peldētājs no Stokholmas (Zviedrija),  Lietuvas – Viļņas un Kauņas speciālo skolu – komandas, Strazdumuižas internātvidusskolas – attīstības centra vājredzīgiem un neredzīgiem bērnu komanda, Latvijas invalīdu peldēšanas federācijas pārstāvji, Lielvārdes pamatskolas un Jumpravas internātskolas peldētāji, Svētciema pārstāvis – kopskaitā  113 dalībnieki: 47 meitenes un 66 zēni. Sacensību gaitā tika pārbaudīti mācību – treniņu darba rezultāti, veikta darba analīze. Bērni rosināti izmantot aktīva dzīves veida iespējas brīvajā laikā, popularizējot peldēšanas sportu aktīvai dzīvei nepieciešamu iemaņu iegūšanai. Skolēnos veicināta patriotisko jūtu audzināšana, aizstāvot savas skolas un valsts godu.

Jāatzīmē visu laiku viena no labākajiem peldētājiem – Imanta Šnepsta – Melburnas olimpiādē 10. vieta, 2010. Viņš joprojām ir lieliskā formā, divās distancēs uzrādīja pasaules A standarta rezultātus, izcīnīja 2 zelta un 1 sudraba medaļu. Apsveicam! Jaunajiem peldētajiem bija piemērs un interesantas pārrunas.

Sacensības notika pozitīvā emocionālajā gaisotnē ar teicamu tiesnešu darbu labi iekārtotā sporta bāzē. Izmitināšana un ēdināšana – kvalitatīvā līmenī. Uzvedība un sportiskā attieksme sacensību laikā ļoti laba.

Sasniegtie rezultāti.

          Medaļas izcīnīja individuālajā vērtējumā
Rīgas internātvidusskolai bērniem ar dzirdes traucējumiem – 66 /30 Z, 24 S, 2Br/
Lietuvas komandai – 33 /13, 10, 10/
Rīgas 66.vidusskolai -15 /3, 5, 7/
Rīgas 1.speciālajai internātpamatskolai – 8 /0, 2, 6/ 
Gaismas speciālajai internātpamatskolai – 6 /2, 3, 1/
Stokholmas pārstāvim – 5 /4, 1, 0/
Valmieras Gaujas krasta  vidusskolai – attīstības centram –  5 /2, 2, 1/
Svētciema pārstāvim – 3 /2, 1, 0/
Srazdumuižas internātvidusskolai – attīstības centram vājredzīgiem un neredzīgiem bērniem – 2 /0, 0, 2/
Lievārdes pamatskolai – 1 /0, 1, 0/
Poznaņas UMKSN – 1 /0, 1, 0/
Rīgas 4. speciālajai internātpamatskolai – 1 /0, 1, 0/

    Sacensībās labus rezultātus uzrādīja Imants Šnepsts,  Artis Vazdiķis un Maksims Bergmanis, no jaunajām peldētājām jaatzīmē Violeta Leščinska, Amanda Anete Intsone, Melisa Pērla Sprudzāne un Anna Linda Koreņika.

Pēc sacensībām tika noteikta peldētāju  izlases komanda startam 48. Baltijas republiku nedzirdīgo skolēnu spartakiādē, kas notiks aprīļa beigās Tartu.

Cītīgākajiem peldētājiem tiks dota iespēja: jūnija sākumā Latvijas komanda piedalīsies 7. Eiropas Jauniešu invalīdu spēlēs EMIL OPEN 2018 Brno (Čehija). Šīm sacensībām kopējo komandu komplektē un piesaka startiem Latvijas Paralimpiskā komiteja.

Lai veicas mācībās un treniņos!

Paldies par sadarbību un iespēju organizēt šīs ļoti nepieciešamās sacensības Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentam un Latvijas Bērnu un jauniešu invalīdu sporta federācijai!

Sacensību galvenais tiesnesis     J.Puhovs

‘’Nāc muzejā!’’

Jau otro mācību gadu mūsu skolas muzejnieki aicināja skolēnus piedalīties interesantā notikumā – izglītības programmā ‘’Nāc muzejā!”. To organizēja Latvijas Nacionālas mākslas muzejs ar mērķi veicināt iekļaujošas sabiedrības attīstību, rosināt empātiju, sapratni un sadarbību.

Šogad nodarbības ar lielu interesi apmeklēja 8.a-8.c klases skolēni  – Estere, Emīls Oskars, Alens, Vladimirs un es – Aivis , 9.f, 8.e,7.e klases skolēni – Linda, Elīna, Jana, Valērija, Mārtiņš, skolotāju Ingunas Pogas, Benitas Plintas, Jutas Ozolas, Olgas Volontes vadībā.  Nodarbībās tikāmies ar vispārizglītojošo skolu skolēniem.

Bijām Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, izstāžu zālē ARSENĀLS iepazināmies ar muzeja kolekcijas izstādi  “LNMM jaunieguvumi. 21. gadsimts”, Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA aplūkojām izstādi  “Artistry. Polijas tēlniecības 100 gadi”. Visos muzejos  paši radoši darbojāmies, kā arī mūsu skolā ierīkojām izstādi ar aicinājumu – NĀC MUZEJĀ!

Aivis Rebuks (8.a kl.)

 

Mūsu skolai dzimšanas diena

21. februāra  pēcpusdienā skolas svinību zālē pulcējās skolēni, skolotājas, vecāki, viesi , lai atzīmētu skolas 178.dzimšanas dienu. Svētki  sākās ar dziesmas “Divpadsmit” ( Igo, Kleins) melodeklamāciju, ko izpildīja skolotājs Aldis Ādamsons un surdotulce Ilva Cibuļska.

“ Pa gadu takām klīdis, aust manu acu priekšā Janvāris.
Pa  sārtām vaigam aizdedzis, tas aizslīd prom pat nepamājis.
Brien sirmais Februāris, tam rokā puteņkokteilis.
Dzelzs izturība, spīts šai putenī ir samaisīts.”

Gads ir bijis bagāts dažādiem notikumiem – priecīgiem un arī skumjiem.

Pieminējām  nesen  mūžībā aizgājušo  mūsu  skolas  ilggadējo  skolotāju Mariju Smilškalni.

Skolotāja Marija Smilškalne bija ne tikai izcila skolotāja, bet arī skolas Tautas Frontes dibinātāja un priekšsēdētāja, aktīva 1991. gada Barikāžu aizstāvju organizētāja un dalībniece.

Šogad skolas dzimšanas diena bija īpaša ar to, ka skolēni iepazīstināja ar projektu darbiem.

Direktores  vietniece Zigrīda Zagurilo  informēja – visu gadu skolēni strādās  pie projekta ”Sveiciens skolai  un Latvijai –  mūsu labi darbi un domās visa gada garumā….”

“Cauri pilsētai” – tā sauca tērpu kolekciju, kuru veidojušas Violeta, Anna, Marta, Marija, Samanta, Emīlija, Adelīna, Kate, Melisa skolotājas Raitas Stepānes vadībā.

3.a kl. skolēni izpildīja R. Paula dziesmu “Aicinājums” ar dzejnieces Aspazijas vārdiem skolotājas Aigas Rikmanes vadībā.

7.klases skolēnu un viņu draugu dzīvespriecīga deja skolotājas Ingunas Kramas vadībā ielīksmoja visus.

Svētku dienā 1.-5.klašu skolēni veidoja Bilžu  sienu ar fotogrāfijām un komentāriem, bet vecāko klašu skolēni iepazīstināja ar savu projektu tēmām.

 • “Pārsteigums” (9.a, 9.c kl.),
 • “Paldies, skola! Mēs esam sportiska skola un sportiska klase.” (6.a, 6.e, 4.k kl.),
 • “ Skola gadsimtu  gaitā! ” (7.a kl. – tikai izzinot un novērtējot  vēsturi, mēs  varam novērtēt mūsdienas),
 • “Mans veltījums skolai un valstij jubilejā!” (9.p kl. –  valstij ir svarīgs katrs cilvēks un katrs darbs),
 • “Dižkoki – Latvijas valsts pirmsākuma un mūsu skolas vēstures liecinieki!” (Skolas muzejnieki un draugi – 9.m1 – 2, 8.c, 8.a kl.) .Svētkos priecājamies, ka mūsu vidū ir bijusī skolotāja Aina Drulle un Aleksandra Čaka muzeja direktore Antra Medne.

Paula, Kārlis, Andželika, Nils, Māris, Oskars, Kaspars, Alens, Estere, Aivis un Vladimirs pastāstīja par skolas vēsturi un kokiem – vēstures lieciniekiem – Herdera ozolu, Rīgas ginku un Ēbelmuižas dižozolu. Jāpiekrīt dabas pētniekam G.J. Eniņam, ka Latvija ir dižkoku lielvalsts.

Fotogrāfijā skolotājas tērpušās A.Čaka muzeja dāvātajos kreklos ar dzejnieka attēlu.Par pasākuma norisi rūpējās skolotājas Inguna Poga un Juta Gintere.

                             Skolas muzejnieki Kaspars Martukāns  un Māris Meirāns

Tikšanās ar dižkoku aizstāvi Gunti Jāni Eniņu

DIŽKOKI  – LATVIJAS VALSTS PIRMSĀKUMA LIECNIEKI

DIŽKOKI – 2018.GADA DZĪVOTNE

Mūsu skola ir koku ieskauta. Ceļā uz Latvijas simtgadi pagalma pusē būs jauns ābeļdārzs. Mēs ne tikai rūpējamies  par skolas dārzu, mēs dodamies stādīt kokus Latvijas mežos un pētīt  dižkokus.

8.februārī skolas muzejnieki un viņu draugi 8.a, 8.c klases skolēni aicināja viesos dižkoku aizstāvi, vairāku grāmatu autoru, cilvēku, kurš būtu pelnījis Triju Zvaigžņu ordeni –  Gunti Jāni Eniņu, lai pastāstītu par Latvijas kokiem un viņu likteņiem gadsimtu gaitā.

Skolas svinību zālē pulcējās skolēni, lai ieklausītos dabas pētnieka bagātajā  pieredzē, lai skatītos iespaidīgās fotogrāfijas – tur Sējas dižozols, resnākais  Eiropā un dižākais Latvijā,  Rietekļa paeglis, Kaives ozols, Napoleona ozols Iecavā, tur Baltijas valstu vecākais, lielākais un resnākais ginks Rīgā, kanālmalā, pretī Latvijas Universitātei. To stādījis vācbaltu dendrologs Georgs Kūfalts 1899.gadā. Interesanti, ka tieši tajā gadā  tika atklāta un iesvētīta mūsu agrākā  nedzirdīgo bērnu skolas ēka Rīgā, Marijas ielā 40.

8.februāra diena bija auksta, bet tas netraucēja Paulu, Andželiku, Kasparu, Nilu, Kārli, Esteri, Oskaru, Aivi, Vladimiru, Alenu skolotājas Ingunu, Benitu, Raitu un mani Māri, doties kopā ar Eniņa kungu aplūkot,  kā jūtas “Pārdaugavas resnākais  un vēsturiski bagātākais  dižozols – brīnumozols, kam  sākums sniedzas gadsimtos.” Tas ir Ēbelmuižas ozols.

Esam pateicīgi Guntim Jānim Eniņam par interesanto tikšanos, par dāvinātajām grāmatām skolas bibliotēkai!

Skolas muzejnieks Māris
Skolotāja Inguna Poga

Draudzīgais aicinājums

2018.gada 25. janvārī mūsu skolā norisinājās lasīšanas, skolu un bibliotēku atbalsta pasākums “Draudzīgais aicinājums”. Latviešu rakstniekam Rūdolfam Blaumanim šogad – 115.dzimšanas diena, viņa atstātais mantojums – nozīmīgs. Un joprojām Rūdolfs Blaumanis ir trešais populārākais latvietis savā zemē aiz Krišjāņa Barona un Kārļa Ulmaņa.

Kopā ar profesionālās programmas audzēkņiem neklātienē ieskatījāmies Rūdolfa Blaumaņa muzejā Rīgā, kur sava drauga mākslinieka Jaņa Rozentāla dzīvoklī viņš aizvadījis sava mūža pēdējos gadus.

Rakstnieku mēs iepazīstam, lasot viņa darbus. Blaumanis savos darbos rāda dzīvi gan sāpēs, nopietnībā, gan jokos un jautrībā, viņš ir ļoti, ļoti cilvēcisks.

Latvieši vairākās paaudzēs zinājuši Blaumaņa šūpuļdziesmas un tādas dzejoļu rindas kā “Māmiņ, mīļo māmiķīti..” , “Pienenītes, pienenītes…”, kā arī “Autiem klāta baltu baltiem…” Sākumskolas klašu skolēnu priekšnesumos šī dzeja atklājās īpaši tēlaina un skaista.

Rūdolfs Blaumanis ir pirmās literārās pasakas “Velniņi ”autors Latvijā. “Velniņus” lasīja 3. un 5.klase un dāvināja savas izveidotās grāmatiņas skolas bibliotēkai.

Visvairāk iestudētā (vairāk kā  700 reižu) latviešu izrāde – “Skroderdienas Silmačos”, 7.un 8.klases palīdzēja veidot svētku izjūtu, kas saistās ar Blaumaņa joku lugu un Jāņiem.

Ar dzejoli “Tālavas taurētājs” klātesošos uzrunāja 9.klase. Spēcīgi izskanēja vārdi, kas iegravēti paša autora piemineklī: “Mans zelts ir mana tauta, mans gods ir viņas gods!”.

Patiesība ir tāda, ka cilvēks, kas ciena savu māti un tēvu, ciena arī savu dzimteni. Blaumanis tāds bija. Un arī mēs vēlamies tādi būt!

“Draudzīgā aicinājuma” kustība ir svarīga bērnu un jauniešu vērtību izpratnes veidotāja. Ceļš uz šo pasākumu sākas ar grāmatu – mācību stundā, bibliotēkā, piedaloties arī Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijā kā jaunākās latviešu un citu tautu literatūras lasītājiem un vērtētājiem. Šogad čaklākie lasītāji bija Estere Gabrāne, Melisa Sprudzāne, Adelīna Smirnova, Sāra Lubūze, Violeta Leščinska, Marta Ozola. Kā katru gadu kopā ar saviem bērniem kopīgajā lasīšanā piedalījušās skolotājas Aiga Rikmane un Laura Stepāne.

Skolas bibliotekāre Benita Plinta       (foto)

Skolotāji mācās

Mēs visi esam skolnieki, darītāji un skolotāji.
/Ričards Bahs/

Domājot par  mācību procesa kvalitāti, mūsu skolas pedagogi ir iesaistījušies vairākos izglītības projektos, ko organizē Izglītības un zinātnes ministrija, piesaistot ESF līdzekļus.

Vislielākais izaicinājums ir  piedalīties kompetenču pieejā balstīta vispārējās izglītības satura aprobācijā. No Rīgas pašvaldības esam vienīgā speciālā skola, kas piedalās šajā projektā.

Jau 2017.gada martā sākās vadības komandas un skolotāju komandu tālākizglītība, kas turpinās visu 2017./2018.mācību gadu.

Sākumskolas skolotāju un pamatskolas skolotāju komandas aprobē  pašizziņas un  pašvadības  caurvijas principu ieviešanu un atgriezeniskās saites izmantošanas iespējas mācību procesā bērniem ar dzirdes traucējumiem.

Internāta skolotāji  nopietni pievērsušies sociāli emocionālās mācīšanās principu iedzīvināšanai. Pirmais solis ir palīdzēt  skolēniem atpazīt emocijas un mācīties vadīt savas emocijas dažādās situācijās.

Tā kā skola īsteno arī profesionālās pamatizglītības programmas “Mājturība” un “Ēdināšanas pakalpojumi”, esam iesaistījušies projektā sadarbībā ar IZM un Valsts izglītības satura centru profesionālās izglītības attīstībai un pilnveidei “Profesionālās izglītības iestāžu efektīva pārvaldība un personāla kompetences pilnveide”, kas ilgs 6 gadus. Projekta mērķis ir sakārtot profesionālās izglītības sistēmu un nodrošināt speciālās izglītības iestāžu, kas piedāvā profesionālās izglītības programmas, iesaisti.

Baltijas bērnu fonds Ziemassvētkos

Pirms Ziemassvētkiem skolēni saņēma Pestīšanas Armijas Zviedrijā sarūpētās un caur Baltijas Bērnu fondu nogādātās Ziemassvētku apsveikumu dāvanas. Šī labdarības un cilvēkmīlestības akcija notiek jau daudzu gadu garumā. Skolēni šīs dāvanas saņēma, ierodoties skolā pēc Ziemassvētku brīvdienām un bija ļoti priecīgi par to, ka svētki turpinās!
Šī Zviedrijas cilvēku labdarības akcija liek aizdomāties, ka, neskatoties uz lielāku vai mazāku pārticību, bērniem tiek mācīts par dalīšanos un citu iepriecināšanu, nevis tikai par patērēšanu, par to, ka šādas jūtas jāsāk ieaudzināt jau bērnībā ģimenē un jāturpina nostiprināt skolā. Un ļoti var būt, ka šī jaunā, 2018. gada nogalē arī mūsu skolas skolēni ar kādu dalīsies mīlestībā

(foto)

Informācija vecākiem:

Rīgas domes Labklājības departaments projekta “Mēs par veselīgu Rīgu!” ietvaros aicina Rīgas iedzīvotājus uz bezmaksas lekciju

«POZITĪVĀS DOMĀŠANAS SPĒKS».

Lekcija notiks 18. janvārī no plkst. 17:30-20:30 viesnīcas “TIA” konferenču zālē Krišjāņa Valdemāra ielā 63.
Lekcijā tiks aplūkots:

 • Pozitīvās un negatīvās domāšanas jēdzieni.
 • Kas ir domāšanas «apburtais loks»?
 • Kā domāšana nosaka dzīves rezultātu un labklājību?
 • Ko nozīmē «domāt pozitīvi»?
 • Dalībniekiem būs iespēja praktiski izmēģināt vienkāršas tehnikas pozitīvas domāšanas treniņam.

Lektori:
Katrīna Reikmane – Mg.psych., KBT terapeite, personības izaugsmes trenere (Erickson College International)
Krišjānis Zaremba – Mg.psych., KBT terapeits apmācībādomāšanas treniņam.

Reģistrēšanās lekcijai, izmantojot saiti: http://ejuz.lv/18012018
Sīkāka informācija: +371 26819509 (Elīna Rotbaha-Zaremba).
Dalībnieku skaits – līdz 20 dalībniekiem.

 

Nāc līdzās Ziemassvētkos!

nac lidzas 2017

Tas ir ne tikai koncerta nosaukums, tā ir pārliecība – būt līdzās un redzēt, ļaut ieraudzīt!

Jau otro gadu pēc kārtas esam laureātu godā, lai Ziemassvētkos kopā ar citiem slaveniem māksliniekiem un integratīvās mākslas festivāla – konkursa “Nāc līdzās!” uzvarētājiem, jauniešu kora “ Nāc līdzās!” dalībniekiem kāptu uz Vidzemes koncertzāles skatuves un dāvātu prieku un svētku sajūtu klausītājiem un skatītājiem . 2017. gada 11. decembra vakarā Cēsīs mūsu skolas melodeklamētāji Emīlija Balode, Paulis Kalniņš, Nils Bušmanis, Vladislavs Vansovičš, Marta Ozola, Adelīna Smirnova, Violeta Leščinska, Kristīne Maļinovska, Melisa Sprudzāne, Anna Koreņika skolotājas Ingunas Kramas vadīti un skolotājas Ingunas Pogas iedvesmoti dziedātu kopā ar Mariju Naumovu  un Cēsu 1. pamatskolas zēnu kori N.Ikstenas un R.Tigula dziesmu “Dod,Dieviņi…” .

Ar nepacietību gaidām koncertu Latvijas televīzijā, lai vēlreiz kopā ar Martu Kristiānu Kalniņu, Raxtu Raxtiem un Melo-M un talantīgiem jauniešiem un bērniem, slaveniem māksliniekiem ļautos burvīgajām melodijām. Paldies skolēniem un skolotājiem, un vecākiem par ieguldīto darbu!

Lai svētku prieks un Ziemassvētku brīnums sastop visus!

Apzaļumošanas projekts noslēdzies

projekts

Noslēdzies Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta jauniešu iniciatīvas projektu konkursa “Izglītības iestāžu teritoriju apzaļumošana” projekts Rīgas internātvidusskolā bērniem ar dzirdes traucējumiem “Atjaunotais skolas ābeļdārzs – nepārtrauktības un bezgalības simbols”.

Projekta mērķis: Latvijas un skolas vēstures izpēte saistībā ar dalību Latvijas valsts simtgadei veltītiem pasākumiem un Latvijas valsts vārdiskā vēstījuma “Es esmu Latvija” sasaiste ar piederību un patriotiskuma izpausmēm “Ikviens ir Latvija” īstenots.

Projekta uzdevumi īstenoti: apzinot projekta mērķus, saskaņā ar projekta skici, vienotā veselumā izkopts un atjaunots skolas ābeļdārzs un tajā esošā Zaļā klase. Iestādīti papildus ābeļu, bumbieru un dekoratīvie stādi, teritorija apzaļumota. Notikusi skolas ārējās vides sakopšana un uzlabošana tieši šī projekta ietvaros.

 

Interešu izglītības nominācija 2017

intereses_2


2017.gada 24.novembrī brīnišķīgajā kinoteātrī Splendid palace pulcējās Rīgas pilsētas vispārizglītojošo skolu un interešu izglītības centru pedagogi un audzēkņi – balvu interešu izglītībā nominanti. Tostarp arī mūsu skolas skolotāji un skolēni, kuru priekšnesums – dziesmas “Aicinājums” melodeklamācija – sajūsmināja un aizkustināja daudzus klausītājus un skatītājus, uzstājoties integratīvās mākslas festivālā konkursā “Nāc līdzās!” un labdarbības koncertā “Nāc līdzās Ziemassvētkos!” Latvijas Nacionālajā operā. Apsveicam skolotājas Aigu Rikmani un Ingunu Pogu! Paldies skolēniem Alenam Gruntmanim, Madarai Gabrānei, Kristīnei Maļinovskai, Violetai Lesčinskai, Melisai Sprudzānei, Katrīnai Vidnerei, Rihardam Medenim, Rihardam Knostenbergam, Martai Knostenbergai! Paldies skolotājām Anitai Neimanei un Jolantai Tauriņai, Lienei Kleinai Brūverei un Ingunai Kramai! Paldies vecākiem par izturību un atbalstu!
Paldies Rīgas domes un Izglītības, kultūras un sporta departamenta vadībai par augsto novērtējumu!
Novēlam prieku par kopīgu un ģimenisku izbraucienu vēl 2017. gada nogalē! (fotomirkļi)

Tēvzemes nedēļa 11. XI – 18. XI

5


Maza mana tēvuzeme
Divu roku platumā,
Mīļa mana tēvuzeme
Divu roku siltumā,
Dziļa mana tēvuzeme
Visa mūža garumā.

Ar šiem dzejnieka  K. Skujenieka vārdiem varētu raksturot Tēvzemes nedēļas norisi mūsu skolā. Mēs mācījāmies saprast, izjust un izpaust mīlestību un lepnumu par savu dzimteni.

Gatavošanās Tēvzemes nedēļai sākās 8. novembrī ar sarkanbaltsarkano lentīšu locīšanu skolas internātā. Piedalījās gan lieli, gan mazi;  kā skolēni, tā arī skolotāji. Runājām par lentīšu locīšanas tradīcijām Latvijā un kāpēc mēs šīs lentītes piespraužam un nēsājam valsts svētku laikā.  Mūs priecīgus darīja apziņa, ka sarkanbaltsarkanās lentītes gatavojam ne tikai priekš sevis, bet visiem skolas darbiniekiem un apmeklētājiem.  Bija izveidota neliela grāmatu un vizuālu materiālu izstāde par Latvijas valsts tapšanas  vēsturi. Daudzi skolēni ar patiesu interesi šķirstīja grāmatas un apskatīja fotogrāfijas.
6.un 9. klašu skolēni latviešu valodas stundās mācījās lietišķos rakstus un rakstīja apsveikumus mūsu skolas draugiem, sadarbības partneriem un bijušajiem skolas pedagogiem. Mēs vēlējāmies iepriecināt skolas draugus Latvijas dzimšanas dienā ar pašu veidotām apsveikuma kartiņām.

9.novembrī skolas pagalmā svinīgi pacēlām Latvijas valsts karogu par godu Lāčplēša dienai. Pieminot mūsu tautas varonīgos karavīrus, brīvības cīnītājus, ar plīvojošām sveču liesmiņām iezīmējām Latvijas kontūru. Lāčplēša dienas pasākumā atcerējāmies  tos, kuri 1919.g. rudenī aizstāvēja mūsu valsti un tās pilsētas. “Lāčplēša dienā godinām visus, kas cīnījās par Latvijas brīvību, kas toreiz uzvarēja savas bailes un nostājās aizstāvēt dzimteni,” svinīgajā pasākumā teica skolas direktore Kristiāna Pauniņa.

Dzimtenes aizstāvju tēma turpinājās 13.  novembrī, kad pie mums skolā viesojās ciemiņi no Aizsardzības akadēmijas. Viņi iepazīstināja ar valsts aizsardzības programmu  “Kā mēs sargājam Latviju?”  Bruņoto spēku pārstāvji bija ne tikai no Latvijas armijas, bet arī no Spānijas un Kanādas militārās misijas. Skolēni varēja uzdot jebkuru jautājumu par karavīru dzīvi. Sajūsmu izraisīja atspiešanās vingrinājuma izpilde kopā ar ciemiņiem un militārās  parādes zobena apskatīšana. Mēs vēl ilgi negribējām laist prom viesus.

17.novembrī svinējām Latvijas Republikas Proklamēšanas 99. gadadienu. Svinīgo pasākumu atklājām ar Latvijas Valsts himnu. Prieks par to, ka himnu zīmju valodā prata  izpildīt pat vismazākie mūsu skolas skolēni. Vecāko klašu skolēni runāja dzeju un stāstīja latviešu tautas pasaku par to, ka mēs dzīvojam labā un skaistā zemē. Skolas direktore mūs apsveica Latvijas dzimšanas dienā, vēlot     katram turpināt radīt Latviju ar saviem darbiem,  mīlestību un sirsnību citam pret citu. Katra klase dāvanā saņēma  garšīgu kūku.
Paldies visiem skolotājiem un skolēniem, kas piedalījās un organizēja Tēvzemes nedēļas pasākumus! (pasākums fotogrāfijās)

Mans darbs – Latvijai dzimšanas dienā

18.nov_1

Mūsu skolas profesionālās pamatizglītības “Ēdināšanas pakalpojumi” audzēkņi kopā ar skolotāju Gunu Martinu par godu 18. Novembrim – Latvijas 99. dzimšanas dienai – klāj svētku galdu. Balts galdauts, rūpība un izdoma ēdienu izvēlē un svētku galda noformējumā padara šos svētkus īpašus. Skolotāja mudina audzēkņus domāt par savu pienesumu savai valstij – un tas ir tavs godprātīgi veiktais darbs.

Laipni lūgti pie svētku galda!

18.nov_2
18.nov_3
18.nov_4
18.nov_5

 

MEDAĻAS UN REKORDI –
VELTĪJUMS LATVIJAS 100 GADEI

1

Rīgas internātvidusskolas bērniem ar dzirdes traucējumiem delegācija devās  uz starptautiskajām sacensībām Poznaņā (Polija) 18 personu sastāvā – 2 pedagogi un 16 skolēni. 21.J. Sikorska piemiņai veltītajās sacensībās startēja 5 valstu komandas: Polija – 5 komandas, Baltkrievija – 2 komandas, Kazahstāna, Ukraina un Latvija – kopā 10 komandas. Sacensībās startēja  86 dalībnieki – 48 sievietes un 38 vīrieši.

Latvijas komanda sacensību kopvērtējumā izcīnīja 2. vietu, zaudējot tikai peldētāju komandai no Kijevas.

Individuāli tika izcīnītas 25 medaļas – 12 zelta, 6 sudraba un 2 bronzas un 5 gandarījuma medaļas.  Medaļas izcīnīja 10 skolēni no 16.  Labākie komandā bija: A. Vazdiķis, R. Stupāns pa 6 medaļām /5 Z,1 S,0 Br/, A. Ozols – 4 /1,2,1/, E. Zariņa – 1 /1,0,0/, E. Balodis un A. Intsone pa 1/0,1,0/, V. Leščinska – 1 /0,0,1/. Bez tam 5 gandarījuma balvas guva mūsu jaunākie peldētāji – pa 2  M. Sprudzānei un A. Koreņikai, bet A. Intsonei – 1. Labs pieteikums mūsu jaunajām peldētājām nākotnē!

Tika uzstādīti 9 jauni republikas nedzirdīgo rekordi- to paveica:   A.Vazdiķis – 200 m uz muguras – 2.20,38; 50 m delfīnā – 28,59; 100 m uz muguras – 1,05,75 un 100 m brīvā stilā – 56,79. Artis startēja jaunākajā grupā. R.Stupāns, startējot vecākajā grupā uzstādīja šādus jaunus rekordus: 50 m uz muguras- 29,90; 200 m brīvā stilā – 2.01,92; 100 m uz muguras – 1.04,76; 200 m komplekss – 2.21,15; 100 m brīva stilā – 55,46. Rezultāti tikai nedaudz atpaliek no sporta meistara normu izpildes.

Arī pārējie jaunie peldētāji startēja ļoti labi, sasniedzot daudz personīgo rekordu, līdz ar to gūstot gandarījumu par ieguldīto darbu. Jāatzīst arī tas, ka skolā sekmīgi notiek paaudžu maiņa, jo komandā ir liels jauno peldētāju īpatsvars.

“Ikvienam ir roka jāpieliek, ..” (Rainis). Ikvienam Latvijā ir ne tikai tiesības, bet arī pienākums patriotiskai attieksmei pret savu valsti!

Mūsu komandas starts būtu ievērojami labāks, ja vien neatteiktos startēt un aizstāvēt Latvijas nedzirdīgo komandas godu mūsu labākā peldētāja sporta meistare Zane Embrekte. Iepriekšējos gados atzīta par sacensību vērtīgāko peldētāju un 2017.gada Pasaules Nedzirdīgo olimpiādes Samsunā 4.vietas ieguvēja 50 m brīvā stilā.

Lai peldētājiem veicas mācībās un treniņos!  Novēlu veiksmīgu Jauno – 2018.- gadu!

Rīgas intrenātvidusskolas bērniem ar dzitrdes traucējumiem
sporta skolotājs un  treneris
Jevgēņijs Puhovs

(daži fotomirkļi)

Mošķu spēle mūsu skolā

helovins_2017

Bērni ļoti gaidīja Mošķu spēli. Un tas brīdis pienāca.

Svinību zālē spīdēja efektīgas skatuves gaismas. Zāli greznoja  bērnu darbiņi – izgrebtie ķirbji, helovīnu rotājumi – raganas, zirnekļi , laternas ar gaismiņām, kā arī dažādi zīmējumi.

Bērniem bija interesantas maskas un kostīmi. Emīlija īsi izstāstīja, kas ir Helovīns.

Artis uzstājās ar mazu izrādi – piegāja pie katra, prasot saldumiņus.

Dalībniekiem bija iespēja demonstrēt savus tērpus. Pēc tam  spēlējām  dažādas spēles un  gājām rotaļās. Bija jautri un priecīgi. Nobeigumā – gards kliņģeris, dzērieni…

Kostīmi pārsteidza ar izdomas un radošumu.

Paldies vecākiem un bērniem par ieguldīto darbu!

(mūsu mošķīsī bildēs redzami šeit )

Apzaļumošans projekts

abeldarzs_0

2017./2018.mācību gadā skola piedalās jauniešu iniciatīvas projekta “Izglītības iestāžu teritoriju apzaļumošana” konkursā. Konkursa mērķis ir aktualizēt un veicināt izglītības iestāžu līdzdalību savu teritoriju apzaļumošanā Latvijas valsts simtgades Rīgas pilsētas pasākumu un projektu ietvaros.

Skolas projekta mērķis ir Latvijas un skolas vēstures izpēte saistībā ar Latvijas valsts simtgadei veltītiem pasākumiem, Latvijas valsts vārdiskā vēstījuma “Es esmu Latvija”, sadarbojoties izglītojamajiem, skolas padomei un skolas darbiniekiem. Sasauce ar skolēnu ieguldīto darbu Likteņdārzā: “Mēs veidojam savu Ābeļdārzu”.
Uzdevumi: ar skolas ābeļdārza atjaunošanu saistīta nacionālpatriotisko jūtu audzināšana, darba kultūras, estētisko attieksmju veidošana sakoptā un skaistā vidē. Projekts kā saliedēšanas un vienotības pasākums.
Īstenošana: skolas ābeļdārza un tajā atrodošās Zaļās klases izkopšana un atjaunošana vienotā veselumā.

  (projektu pdf formātā varat aplūkot šeit)

abeldarzs_4
abeldarzs_2
abeldarzs_3
abeldarzs_1

Praktiskās evakuācijas mācības

2017.gada 19.oktobrī skolā notika praktiskās evakuācijas mācības. Tās deva iespēju pārbaudīt darbinieku un skolēnu rīcību evakuācijas laikā. Skolēni un darbinieki rīkojās organizēti un telpas skolas un internāta ēkā, kā arī galdniecības kabinetā atstāja 9 minūtēs. Visi skolēni un darbinieki, kas tajā laikā atradās 3 skolas ēkās, sapulcējās uz skolas sporta laukuma. Skolēnus un darbiniekus saskaitīja un pārliecinājās, vai telpās kāds nav palicis. Par mācībām tika informēts arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests. Pavasarī plānots mācības atkārtot, lai novērstu iespējamās nepilnības.

evak_1
evak_2

Skolotāju diena

Šī gada 5.oktobrī skolā norisinājās skolotāju dienas pasākums.

Tas sagādāja daudz priecīgu un jautru momentu. bija arī pārsteigums – skolas gaitenī ir izvietoti skolotāju portreti, kurus saviem mīļajiem skolotājiem veltīja mazie mākslinieki.

Uz brīdi skolēni un skolotāji samainījās lomām – skolēni tapa par skolotājiem. Jaunie skolotāji pārbaudīja savu audzēkņu (skolotāju) zināšanas un prasmi strādāt komandā.

Tika uzdoti 3 uzdevumi:  1-  profesijas.  Bija jāuzmin, kas tā par profesiju;   2- aplikācija/attēls Izmantojot  krāsainus papīrus, un attēlus aplikācija jāpielīmē uz darba lapas, jāuzraksta tēma un īsi jāpastāsta zīmju valodā par izveidoto attēlu;  3 –spēle, bumbas mešana.

Arī jaunie skolotāji augstu novērtēja komandu zināšanas, radošumu un dzīvesprieku.

Lai mums visiem šis mācību gads ir veiksmīgs un radošs!  (pasākuma video)

28.septembris – Miķeļi mūsu skolā

mikelis_3

Ar atraktīvu pasakas teatralizājumu, jautrām rotaļām un mīklu minēšanu noritēja Miķeļi mūsu skolā.

Sagaidot rudens saulgriežus latviešu gadskārtā, bērni priecājās par rudens ražu. No dārza veltēm tika pagatavoti interesanti meža iemītnieki un izveidotas kompozīcijas.

Dabā sākas tumšais un pelēkais laiks, bet Miķeļi ir gaiši un priecīgi svētki. Pēc Miķeļiem zemei ir atļauts atpūsties līdz pavasarim.

mikelis_2
mikelis_1

 

Labs darbiņš, kas padarīts!

Mūsu skolā pēdējā mācību gada dienā par jauku tradīciju ir kļuvis pasākums “Panākumu kliņģeris”.

Gatavojoties svētkiem, skolēni un skolotāji atskatījās uz šo mācību gadu, atcerējās  savus labos darbus un  panākumus, interesantākos pasākumus un  mācību ekskursijas, svētku brīžus un  arī ikdienas mācību darbu. Mācību gads bija notikumiem bagāts un interesants. Nebija viegli izvēlēties tikai  “trīs labas lietas” par kurām  pastāstīt citiem.

 1. maijā skolēni, skolotāji, skolas darbinieki un vecāki pulcējās saulainajā skolas ēdamzālē, lai kopīgi atsauktu atmiņā savus labos darbus.

Skolas direktore Kristiāna Pauniņa pasniedza skolēniem diplomus, atzinības un pateicības par dalību dažādos pasākumos, konkursos un sacensībās. Sirsnīgi  pateicības vārdi tika teikti  arī skolotājiem un skolas darbiniekiem.

Skolēni, kas  šajā mācību gadā visčaklāk mācījās un saņēma visaugstāko vidējo vērtējumu   saņēma zelta un sudraba liecības.

Sākumskolas posmā ‘’Zelta liecību’’ saņēma Katrīna Vidnere un Rihards Medenis, bet “Sudraba liecību”Amanda Anete Intsone.
Pamatskolas posmā  “Zelta liecība”Adelīnai Smirnovai, bet “Sudraba liecība”Martai Ozolai.

Apsveicam!
Lai visiem ir jauka un notikumiem bagāta vasara!

 R.Nazarova

Pēdējais zvans

pdejais_zvans

26.maijā noskanēja pēdējais skolas zvans mūsu 9.c, 9.f un 9.g klašu skolēniem, nu jau nākamajiem absolventiem. Šajā dienā skolēniem tika veltīti uzmundrinoši un cerību pilni vēlējumi, sagatavoti nelieli priekšnesumi, paši mazākie bērni – 1. klašu skolēni ieradās sveikt ar dzejoli un deju.

Topošie absolventi  dāvāja ziedus un pateicās skolotājiem, kuri viņus audzināja, mācīja visus šos gadus.
Noslēgumā 1. klases skolnieki iezvanīja pēdējo reizi lielo zvanu un pavadīja 9.c, 9.f un 9.g klašu skolēnus uz pēdējo audzināšanas stundu šajā mācību gadā.  (foto)

26.05.2017.

Noslēgusies skolēnu praktiski radošo darbu skate

Kā katru mācību gadu, arī šogad Rīgas internātvidusskolas bērniem ar dzirdes traucējumiem skolēnu radoši praktiskie darbi, kas tapuši mājturības un tehnoloģiju, zīmēšanas un rokdarbu stundās, interešu izglītības nodarbībās, ir apskatāmi kopīgā darbu izstādē – skatē.

Skatītājus skolēnu un skolotāju radošajā sadarbībā tapušie darbi priecē skolas 1. un 2.stāva gaitenī, kā arī
aktu zālē, kur, kā loģisks noslēgums, piepulcināti arī 9. klases absolventu eksāmena darbi mājturībā un tehnoloģijās.

Paldies skolotājiem par īpašu pedagoģisku meistarību, atklājot ikviena bērna stiprās puses un piedāvājot tādu radoši praktisko darbu, kurā ikviens var sasniegt augstus rezultātus, par profesionālu izaugsmi, atrodot aizvien jaunas tehnikas, formas, veidus,tēmas, sasaistot tās ar citu mācību priekšmetu apguvi. Tā, piemēram, profesionālās pamatizglītības programmas ‘Mājturība” audzēkņi dārzkopības pamatos apgūto realizē tekstīlijās par tēmu “Mans dārzs” (skat.attēlu).

Paldies par sirsnīgiem un mīļiem darbiem un augsti mākslinieciskiem sasniegumiem!
Aicinām vecākus apskatīt bērnu darbu izstādi!

3
2
4
1
5

Rotaļu pēcpusdiena

Saulainajā maija pēcpusdienā skolas pagalmā notika rotaļu pēcpusdiena.
Spēlēs un rotaļās piedalījās skolēni no 1.-4.klases.
Visi bija draudzīgi, palīdzēja viens otram izpildīt arī sarežģītākus uzdevumus.
Sporta skolotāja Mairas vadībā skolēni izpildīja dažādus kustību vingrojumus.
Pēcpusdiena pagāja nemanot – vieglā un jautrā noskaņojumā.  (foto)

Tikšanās ar LNS jauniešiem mūsu skolā

LNS_jauniesi

15.maijā pie mums skolā viesojās pārstāvji no LNS Maira Bruže, Lilita Logina un Kristaps Legzdiņš. Lai radītu brīvāku atmosfēru, sākumā  bija “iesildīšanās”spēle. Visiem vajadzēja atdarināt vadītāja kustības.

Kristaps Legzdiņš uzstājās ar prezentāciju – kādas ir LNS jauniešu organizācijas funkcijas. Tika pastāstīts par to, ka jaunieši piedalās dažādos projektos, organizē dažādus sadarbības pasākumus, ka arī dažādas nometnes.

Skolēniem bija interesanti klausīties. Beigās bija īsa diskusija. Pēc prezentācijas LNS pārstāvji uzdeva jautājumus klātesošajiem. Skolēnu padomes viceprezidente Emīlija Balode, Artis Ozols un Paulis Kalniņš izteica vēlmi sadarboties  ar LNS jauniešiem.

Turpmāk sadarbosimies ar  LNS jauniešiem. (foto)

Baltā galdauta svētki skolā

Saules pielietais 3.maija rīts visai skolas saimei sākās skolas pagalmā. Tur nākamie absolventi Paula Marija Znatnaja un Artis Ozols svinīgi pacēla mastā sarkanbaltsarkano Latvijas karogu. Vēstures skolotāja Elvīra Jaščenoka pastāstīja par Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienu – 4.maiju.

galdauts_1

     Pusdienas laikā  pulcējāmies Svinību zālē pie balti klātiem galdiem. Ar savu klātbūtni mūs pagodināja kaimiņi – mūsu draugi kinorežisore Dzintra Geka, komponists Pēteris Vasks, mācītājs Kaspars Simanovičs, kā arī mākslinieki Sergejs Jēgers, Aivars Vilipsōns, Ivars Drulle, mūsu skolas absolvente, LNS muzeja darbiniece Regīna Rizika.

galdauts_2
galdauts_3
galdauts_4

Svētku uzrunā skolas direktore Kristiāna Pauniņa teica: “Baltā galdauta svētki ir veids kā svinēt dienu, kurā teicām “PAR” mūsu valsts neatkarības atjaunošanai, sarkanbaltsarkanā karoga atjaunošanai, latviešu valodai kā valsts valodai, mums pašiem – kā brīvai un neatkarīgai tautai. Galds ir tas, kas mūs vieno – pie galda varam būt kopā, satikties, izrunāties, vienoties un justies priecīgi un pateicīgi, ka dzīvojam mierīgā un brīvā valstī. Balts galdauts, tāpat kā balts krekls, ir svētku simbols. Svinēsim svētkus kopā!”

 I.Poga, V.Dzalbe  Foto – Agra Mitrone (foto)

CEĻĀ UZ LATVIJAS SIMTGADI
Ekskursija Latgalē

Gaidot Latvijas simtgadi, mūsu skolas skolēni izzina ne tikai Latvijas, bet arī Latvijas nedzirdīgo kopienas izglītības vēsturi.

latgale_1
latgale_2

     2.maijā 9.klašu skolēni – skolas muzejnieki – devās ekskursijā uz Latgali, Lūznavas muižu, agrāko Laizānu nedzirdīgo bērnu skolu. Tā pastāvēja no 1923.gada līdz 1944.gadam.

latgale_3
latgale_4
latgale_5

     Ekskursija noritēja Latgalei un visai Latvijai ļoti īpašā laikā. Tieši pirms 100 gadiem Rēzeknē notika Latgales kongress. Kongresa lēmumi bija nozīmīgi turpmākajā ceļā uz neatkarīgu Latvijas valsti. Iepazīstot Rēzekni, aplūkojām vietu, kur par godu Latgales kongresa simtgadei pēc dažām dienām, 5.maijā, tika atklāts piemiņas akmens, pabijām krāšņajā koncertzālē – Latgales vēstniecībā “GORS”, kur noritēja Latgales simtgades kongress, kā arī pie Franča Trasuna pieminekļa. Francis Trasuns (1864-1926) bija garīdznieks, literāts, laikrakstu izdevējs un sabiedrisks darbinieks, izcils politiķis, Latgales kongresa iniciators un organizators.

Ciemojāmies arī Sakstagalā, Franča Trasuna dzimtajās mājās “Kolnasāta”.

latgale_6
latgale_7
latgale_8
latgale_9

     Ar mums kopā bija mūsu skolas kādreizējā skolotāja Guna Jakušonoka, LNS muzeja darbiniece Regīna Rizika, Aleksandra Čaka muzeja direktore Antra Medne. Pateicoties viņām, uzzinājām daudz nozīmīgu, interesantu faktu. Paldies arī tulkam Agnesei Vucinai!

Skolas muzejnieki, skolotājas Inguna Poga, Veronika Dzalbe

Raibā Lieldienu nedēļa

lieldienas_2017

No 10.aprīļa līdz 13.aprīlim skolā notika Lieldienu raibā nedēļa.
Gan skolēni, gan skolotāji bija radoši, aktīvi un skaisti, izvēloties noteiktas krāsas apģērbā un aksesuāros.
Skolēnu padome gāja ciemos pie skolēniem un skolotājiem, skaitīja punktus.
Noslēgumā tika izziņoti rezultāti un pasniegtas balvas. (foto)

Starptautiskās sacensības peldēšanā

No 20.04.2017.- 21.04.2017. Rīgā notiks atklātās starptautiskās sacensības peldēšanā sprintā. Sacensībās piedalīsies sportisti no Ukrainas, Lietuvas, Īrijas, Rīgas internātvidusskolas bērniem ar dzirdes traucējumiem, Rīgas 1.speciālā internātpamatskolas, Rīgas 2.speciālā internātpamatskolas, Gaismas speciālā internātpamatskolas, Latvijas Invalīdu peldēšanas federācijas, Strazdumuižas internātvidusskolas- attīstības centra vājredzīgiem un neredzīgiem bērniem. Kopējais dalībnieku skaits- 112.

20.aprīlī peldēšana 25 metru distancē visos peldēšanas veidos un stafetes. 21.aprīlī 50 m distancē visos peldēšanas veidos un stafetes. Sacensības finansiāli atbalsta Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.

Esam laureāti!

nac_lidzas_2017_2a

Vakar, 11.aprīlī, izskanēja XXI Integratīvā  mākslas festivāla “Nāc līdzās!”  Rīgas lielkoncerts – atlases kārta, kurā esam uzteikti par teicamu māksliniecisko sniegumu un kļuvuši laureāti. Priekšā rūpīgs darbs, gatavojoties Ziemassvētku koncertam.

Paldies bērniem un skolotājiem! Uz tikšanos 11. decembrī Vidzemes  koncertzālē “Cēsis”!

 

 

 

 

Mūsējie XXI Integratīvās mākslas festivālā “Nāc līdzās!”

Nac_lidzas_2017

Izskanējuši reģionālie XXI Integratīvās mākslas festivāla “Nāc līdzās!” atlases kārtu koncerti Kurzemē, Latgalē un Zemgalē. Jelgavā mūsu skolēni uzstājās ar melodeklamāciju R.Tigula un N.Ikstenas dziesmai “Dod, Dieviņ, siltu sauli…” un izturēja konkursu.

Paldies skolotājām I.Pogai un I.Kramai, surdotulcei A.Vucinai! Paldies skolēniem M.Gabrānei, M.Sprudzānei, K.Maļinovskai, A.Smirnovai, M.Ozolai, V.Leščinskai, E.Balodei, P.Kalniņam, A.Vazdiķim, V.Vansovičam! Paldies par tehnisko atbalstu R.Stepānei!

Priecājamies un turam īkšķus par mūsējiem Rīgas lielkoncertā 2017.gada 11. aprīlī.

Valodas diena

Skat, jau atkal mēnesim pēdējās dienas! Tāpēc 30.marta rītā 5.-9.klašu skolēni pulcējās skolas zālē uz Valodas dienas pasākumu. Šoreiz varbūt neparastāk, jo zālē mūs gaidīja viesi. Kas bija šie viesi? Mūsu pašu skolas skolēni, kuri pirms daudziem gadiem mācījās skolā, bet tagad strādā. Viņi ir apguvuši gan senākās, gan modernākās profesijas. Kad stāsta par darbu, profesiju viņi – skolēnu uzmanība un interese bija apbrīnojama! Mums stāstīja par savu profesiju kurpnieks Edgars Pļaviņš, audēja Ilze Kelle. Modernās profesijas pārstāvēja Raitis Ozols – automehāniķis, datorspeciālisti – Juris Grundulis un Kristaps Legzdiņš. Un mums pašiem sava modes dizainere Madara Indriksone! Nemanot pagāja stundas sarunās un darbā. Mēs jutāmies piepildīti ar jaunām ziņām. Un sapratām … ir jāmācās un jāapgūst viss, ko mums sniedz skola, jāapgūst, ko vēlas sirds … Veiksmi mums visiem!
foto

Vizuālās un vizuāli plastiskās māksla konkurss „Rīgas toņi un pustoņi”

tonis_0

Rīgas interešu izglītības vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas pulciņu audzēkņi gatavojas 5.Latvijas bērnu un jauniešu mākslas festivālam „Toņi un pustoņi”, kurš 1. un 2.jūnijā notiks Bauskā.

No 6. līdz 24.martam Rīgas interešu izglītības vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas pulciņu audzēkņu darbi bija skatāmi Rīgas rajonu un priekšpilsētu izstādēs – kopā vairāk kā 580 darbi. Mūsu skolas audzēkņu darbus varēja aplūkot BJC „Altona”, Altonavas ielā 6.

Mūsu skolas audzēkņu rezultāti vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas konkursa pirmajā kārtā (Zemgales priekšpilsēta):

 • viens 1.pakāpes diploms („Mana Pārdaugava” – Arvis Štālbergs),
 • divi 2.pakāpes diplomi („Rīgas svētku salūts” – Nils Bušmanis, „Un tad sākas diena” – Kaspars Martukāns),
 • divi 3.pakāpes diplomi („Krustojumi” – Karīna Zilbere, „Rīgas parki un bulvāri” – Armands Zeimulis),
 • 2 atzinības („Rīta saule” – Rihards Medenis, „Vakara saule” – Katrīna Vidnere).

Konkursa „Toņi un pustoņi” otrās kārtās (Rīgas pilsēta) vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas darbu izstāde, kur vienkopus varēs aplūkot 1.kārtas laureātu darbus, no 4.aprīļa līdz 27.aprīlim Rīgas domē, Rātslaukums 1.

23.martā BJC „Rīgas Skolēnu pils” notika konkursa „Toņi un pustoņi” 1. kārtas pašdarināto tērpu kolekciju skate, kurā ar kolekciju „Cauri pilsētai” (skolotājas Laura Stepāne un Raita Stepāne) piedalījās arī mūsu skolas meitenes. Kompetentā žūrija mūsu meiteņu sniegumu novērtēja ar 1.pakāpes diplomu.

Paldies skolotājām Gunai Priedei, Laurai Stepānei, Guntai Beitnerei un Raitai Stepānei par audzēkņu sagatavošanu šim konkursam!

Konkursa „Toņi un pustoņi” pirmās un otrās kārtās (Rīgas pilsēta) laureātu apbalvošana, atzinību un pateicību pasniegšana pedagogiem, un Rīgas un Pierīgas novadu interešu izglītības pulciņu audzēkņu pašdarināto tērpu kolekciju skate notiks 2017.gada 20.aprīlī plkst. 14.00 Kultūras pilī Ziemeļblāzma, Ziemeļblāzmas iela 3.

Raita Stepāne.

tonis_1
tonis_2
tonis_3
tonis_4

 

XLVII Baltijas valstu spartakiāde skolēniem ar dzirdes traucējumiem

No 24.03.2017.- 26.03.2017. Viļņā notika XLVII Baltijas valstu spartakiāde skolēniem ar dzirdes traucējumiem. Latvijas skolēnu izlases komanda piedalījās 5 sporta veidos- peldēšanā, basketbolā, galda tenisā, dambretē un šahā.

Individuāli tika izcīnītas 18 medaļas (9- zelta, 6- sudraba, 3- bronzas). Peldētāji komandu vērtējumā izcīnīja 1.vietu, 2.vieta- zēnu basketbola komandai, 3.vieta meiteņu basketbola komandai, , 3.vieta- galda tenisā, 2.vieta dambretistiem, 3.vieta šahistiem. Labākie rezultāti mūsu komandas sportistiem bija A.Vazdiķim, K.Zilberei, I.Babiško, N.Kļušenkovam, E.Balodei, E.O.Balodim, E.Zariņai P.Kalniņam un K.Melderim.

Balets

2017.gada 22.martā mūsu skolā viesojās slavenais kontrtenors Sergejs Jēgers, lai kopā ar Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas 1. un 3. klases audzēkņiem  un viņu pedagogiem I. Vlasenko un D. Manceviču iepazīstinātu mūsu skolēnus ar baletmākslu.

Jaunie baletskolas audzēkņi klasiskās un modernās dejas variācijās izdejoja maijpuķīšu valsi un spāņu deju.

Pasākuma otrajā daļā K. Lindenblate pastāstīja par skaistumkaralieņu konkursu organizēšanu un norisi. Visiem dalībniekiem bija iespēja pielaikot skaistumkaralieņu kroņus un fotografēties.

Paldies Sergeja Jēgera labdarības fondam par radīto brīnumu un mirdzumu bērnu acīs!
(foto)

Pasaku rīts ar draugiem

namins_2

21.martā sākumskolas klasēs valdīja priecīgs satraukums- skolā ieradīsies viņu vienaudži no privātās sākumskolas „ Namiņš” .  Mūsu skolēni ar lielu prieku rādīja „ Sniegbaltītes un 7 rūķīšu” iestudējumu, ko bija iemācījušies jau agrāk. Arī viesi nebija tukšām rokām. Viņi iepriecināja mūs ar latviešu tautas dejām, dāvināja ziedus un saldumus. „Namiņa” skolas skolēni dalījās prasmē nodaktilēt savu vārdu.  Turpinājumā sekoja kopīgs foto un kustību rotaļas. Ciemiņi vēlējās apskatīt skolas telpas, sensoro istabu.

    Skolā iesāktais darbs ar pasaku stāstīšanu, ilustrēšanu un iestudēšanu šogad ir īpaši aktuāls, jo tas ir pakārtots skolas metodiskās tēmas realizēšanai.   Sākumskolēni šajā mācību gadā jau ir iepazinušies ar vairākām pasakām: „ Rācenis”,  „Vecmāmiņa un kaza”, „Zvēri un abru taisītājs”, „ Eži un zaķis”, „Vecīša cimdiņš”.  Darbs ar pasakām vēl turpinās un tas ir interesants gan pašiem stāstītājiem, gan vērotājiem.

namins_1

 

Poznaņas kolēģi mūsu skolā

kolegi_

Profesionālās pilnveides un pedagogu tālākās izglītības projekta ietvaros šī gada pavasarī  (06.03. – 09.03.) pie mums viesojās Polijas kolēģi.  Šajā laikā ziema mūs palutināja ar sniegu, aicinot izbaudīt ziemas priekus, bet mēs čakli turpinājām jau uzsākto sadarbību.

Ciemiņiem bija iespēja iepazīties ar mūsu skolu un mācību procesu, kā arī vērot mācību stundas. Viņi tika iepazīstināti ar Widget programmu. Bija interesanti parunāties ar savu mācību priekšmetu kolēģi. Šajā laikā arī notika Zīmju valodas diena, kurā skolēni stāstīja pasakas zīmju valodā, tās inscinēja – rādīja teātri. Poļu kolēģi tika iepazīstināti ar Rīgu. Brīvajā laikā mēs apmeklējām Motormuzeju,  parfimērijas un kosmētikas fabriku “Dzintars”, Latvijas nacionālo bibliotēku, kā arī skatījāmies operu. Bijām patīkami pārsteigti, ka Latvijā var negaidīti sastapt cilvēkus, kuri prot poļu valodu, tādēļ ekskursijas varēja notikt poļu valodā. Paldies  Polijas kolēģiem, ka nenobijās no sniega un ieradās pie mums!

 Ilze Bukovska

Zīmju valodas mēnesis

Visu februāra mēnesi skolēni mācījās stāstīt pasakas zīmju valodā. Sagatavot priekšnesumus viņiem palīdzēja vecāki un skolotāji. Varēja konsultēties ar tulku.

Pasakas vērtēja skolotājas Olga Volonte, Inguna Krama, Guna Priede, Maira Bruže, Andra Pļaviņa un Liene Kleina – Brūvere. Skolotājas gāja uz klasēm un noskatījās skolēnu uzstāšanos. Visi 5.-9.klašu skolēni bija gatavojušies, tomēr skolotājas izvēlējās labākos skolēnus, kas 2.martā piedalījās pusfinālā.

Mazie bērni, 1.-4.klases, arī mācījās stāstīt pasakas. 24.februārī viņi skolas svinību zālē parādīja savus priekšnesumus.

Zīmju valodas mēnesis noslēdzās 8.martā. Uzstājās labākie pasaku stāstītāji: Melisa Sprudzāne stāstīja pasaku “Gudrais puisis”, Māris Meirāns – “Sīkstais kungs”, Paulis Kalniņš un Artis Vazdiķis – “Klausi, ko māte saka”, Adelīna Smirnova – “Ķēniņa mīļā meita”. 2. klases skolēni parādīja pasaku “Vecīša cimdiņš”.

45.Starpatutiskais bērnu mākslas konkurss „Lidice 2017”

diploms_a

UNESCO pasludināja 2017. gadu par ilgtermiņa tūrisma attīstības gadu, tāpēc 45.Starptautiskais bērnu mākslas izstāde – konkurss „Lidice 2017” ir veltīta tēmai „Ceļojumi”. Konkursam tika iesniegti 1165 bērnu darbi no visas Latvijas, no 49 novadiem, tai skaitā arī no mūsu skolas. . Konkursā piedalījās:

 •  Luīze Elizabete Volanska – 1.c.,
 •  Anna Koreņika – 5.a.,
 •  Estere Gabrāne – 8.a.,
 •  Vladimirs Vesņins – 8.a.

Latvijas kārtas laureātu izstādei kopumā tika izvirzīti 190 darbi, starp kuriem ierindojās arī mūsu Vladimira Vesņina zīmējums.  Šie Latvijas laureātu darbi  izvirzīti tālāk uz Čehiju, uz 45. Starptautiskā bērnu mākslas konkursa noslēgumu – finālu. Vladimirs Vesņins  kļuva  par Latvijas kārtas laureātu – darbs “Kopā ar kapteini”.
Sveicam  Vladimiru Vesņinu un skolotāju Gunu Priedi!

zimejums_2a
zimejums_1a
zimejums_3a
zimejums_4a

 

Sveicam konkursa dalībniekus – Luīzi Volansku , Annu Koreņiku, Esteri Gabrāni !

 

Skolas jubileja

2017.gada 21.februārī mūsu skola svinēja savu 177.dzimšanas dienu. Galvenā tēma- “Sports skolā”. Bagāta ir skolas sporta vēsture un bagāts ir sporta skolotāja Jevgeņija Vladimira Puhova mūžs, rādot un radot nedzirdīgajiem sportistiem citu pasauli, attīstot un norūdot gribas īpašības.

Īpašu noskaņu skolas dzimšanas dienā radīja bijušo skolas darbinieku viesošanās. Atkalredzēšanās prieks un patīkamās emocijas piepildīja ik vienu no klātesošajiem skolas svinību zālē.

Skolas ilggadējais sporta skolotājs J.V.Puhovs saņēma RD IKSD Atzinības rakstu- tas ir novērtējums profesionalitātei, darbam un patriotismam, kas mūsos rada ticību un pārliecību izglītošanas darbam.

Radoša un bagātinoša šogad izvērtusies sadarbība ar valodnieci Ievu Zuicenu, kuras dzimtas arhīvā glabātie materiāli par I Īpatnējo pamatskolas (viens no agrākajiem skolas nosaukumiem) skolotājiem Matildi Zeiboti un Hermani Zeibotu papildinājuši skolas muzeja krājumus. Dāvinājums apskatāms izstādē skolas ēkas 1.stāvā.

Vienmēr priecājamies par kolēģu- muzejnieku viesošanos. Paldies Rīgas Metodiskā centra speciālistei Zinaīdai Soboļevai un Rīgas 40.vidusskolas muzeja pedagoģei Ļubovai Ruško par sadarbību.

Daudz laimes dzimšanas dienā, skola!

Kristiāna Pauniņa
(foto)

Dzīvei gatavs

Swedbankas darbinieki ir izveidojuši praktisko mācībstundu programmu “ Dzīvei gatavs”. Šī programma palīdzēs mācību saturu sasaistīt ar reālo dzīvi, parādot, kā iegūtās teorētiskās zināšanas spēj noderēt reālajā dzīvē.
16.februārī Swedbankas darbiniece Lana Čeppe tikās ar vecāko klašu skolēniem, lai pastāstītu par ģimenes budžetu, tā piecu soļu plānošanu, kā sasniegt praktiski savu mērķi- veidot sava personiskā budžeta uzkrājumus. Lekcijas tēma bija “Finansu pratība”. Skolēni aktīvi iesaistījās diskusijās par budžeta plānošanu, kā tērēt un kam tērēt naudu. Mācībstunda jeb lekcija bija interesanta- tajā tika iesaistīt visi skolēni, liekot viņiem aktīvi iesaistīties praktiskajā mācību stundā “Dzīvei gatavs”.

Ingrīda Čekstere

Valentīndienas pasākums skolā

6

Kā jau katru gadu mūsu skolā tiek atzīmēta mīlestības pilna diena – Valentīndiena.
Piedalījās visas klases – gan mazie, gan lielie.
Sklēnu padome parādīja īsu prezentāciju un arī mazu izrādi par draudzību.
Pēc izrādes pārrunājām, kas ir draudzība.
Mīlestības pastā bija daudz apsveikumu, kuri tika izšķiroti, nogādāti adresātiem.
Vēlāk sākās dažādas atrakcijas un spēles.
Skolēni piedalījās aktīvi, aizrautīgi.
Pasākums izdevās.

Skolēnu padome.
(foto)

vinnijspuuks

Ziedojiet savai skolai! Ar šādu aicinājumu Latvijas Republikas Ministru prezidents Kārlis Ulmanis uzrunāja sabiedrību 1935. gada 28. janvārī, jo Latvijas nākotni saskatīja gudros un izglītotos cilvēkos. Bija dzimusi tradīcija, kas ir un būs aktuāla, kamēr vien pastāvēs skolas.

Ideja, ko 1935. gadā iedibinājis toreizējais prezidents Kārlis Ulmanis, savu nozīmību un aktualitāti nav zaudējusi arī šodien.

Skolas saņem vērtīgus dāvinājumus:  gan grāmatas, gan datortehniku un sporta inventāru, gan naudas ziedojumus svarīgiem projektiem, kā arī izglītojošus un rosinošus pasākumus.

Draudzīgais aicinājums” mūsu skolā ir tradīcija, ar kuras palīdzību varam aktualizēt lasītprasmi kā vienu no galvenajām pamatprasmēm un mācīt bērniem mīlēt grāmatu.

               Jau trešo gadu piedalāmies lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”. Šogad Draudzīgā aicinājuma pasākums rosināja interesi par  Bērnu žūrijas 2016. gada grāmatu kolekciju. Mūsu izvēlētās un iepazītās grāmatas bija:

Inese Zandere” Lupatiņu rīts”,  Juris Zvirgzdiņš “ Lauvas rūciens”,  Māra Cielēna “ Bērzu ballīte”, Lūsa Riphāgena “ Vieni paši mājās”,  Astrida Lindgrēne “ Emīls un Īda no Lennebergas”, Leons Briedis “Saputrotā putra”, Pēteris Brūveris “Grāmata Gundegai: dzejoļi ne tikai bērniem”, kā arī nozīmīgais A.Čaka darbs “Mūžības skartie”.

Liels, sirsnīgs PALDIES visiem dalībniekiem!
(foto)

Pūka dienas pasākums bibliotēkā “Zemgale”- draudzīgā aicinājuma dāvana mūsu mazajiem skolēniem

Populārais lācītis Pūks ir gandrīz katrā mājā…  Vai zināt, ka lācim PŪKAM – 91 gads, bet Vinnija Pūka radītājam, angļu rakstniekam  A. Milnam – 135 gadi?

19.janvārī uz Vinnija Pūka dienas svinībām mūs laipni ielūdza kaimiņu bibliotēka „Zemgale”, Graudu ielā 59 A. Tur 1.-4. klašu skolēnus sagaidīja spēles un Pūka draugi -roku lelles, vilcieniņš un grāmatu ķēde, zīmēšana un rotaļas, un dejas; kārumi skolēniem  un medus balvas skolotājām. Saistošā un interesantā nodarbībā skolēniem laiks pagāja nemanot. Šī bija mūsu pirmā iepazīšanās ar kaimiņu bibliotēku.
(foto) 

Izrāde “Realitātes DEMO”

28.novembrī mūsu skolā viesojās Rīgas Skolēnu domes jaunieši. Jaunieši atveda izrādi “Realitātes DEMO” – izrāde ar īsiem, bet patiesiem stāstiem no mūsu dzīves. Jauno aktieru emocionāli piesātinātās uzstāšanās laikā, mēs varējām paskatīties uz cilvēku savstarpējām attiecībām ģimenē, attiecībām ar draugiem un skolasbiedriem, par mūsu vēlmēm un bailēm.
Pēc izrādes notika diskusija par to, ko katram no mums nozīmē demokrātija.

demo_1
demo_2

MĀJUP AR IZCĪNĪTO 2.VIETU KOMANDU VĒRTĒJUMĀ ,29 BALVĀM UN TRIJIEM JAUNIEM REPUBLIKAS NEDZIRDĪGO REKORDIEM PELDĒŠANĀ!

Rīgas internātvidusskolas bērniem ar dzirdes traucējumiem piedalījas XX J.Sikorska piemiņas memoriāla sacensībās peldēšanā Poznaņā (Polija) laika periodā no 24.11.2016. līdz 28.11.2016.
Rīgas internātvidusskolas bērniem ar dzirdes traucējumiem delegācija devās uz starptautiskām sacensībām Polijā 20 personu sastāvā = 4 pedagogi un 16 skolēni. 20. J.Sikorska piemiņas memoriālā startēja 5 valstu komandas- Polija-6 komandas ,Baltkrievija-2 kom., Kazahstāna, Ukraina un Latvija – kopā 11 komandas.
Sacensībās startēja 83 dalībnieki – 46 sievietes un 37 vīrieši.
Latvijas komanda sacensību kopvērtējumā izcīnīja 2. vietu zaudējot tikai Minskas komandai. Individuali tika izcīnītas 24 medaļas –7 zelta, 9 sudraba un 8 bronzas. Medaļas izcīnīja 12 skolēni no 16 . Labākie komandā bija:A.Vazdiķis -4 med./ 3Z,1S,0Br/, Z.Embrekte- 4 med./3Z,0S,1Br/, R.Stupāns- 4 /1Z,3S,0Br/, Zariņa E.-2 /0,2,0/ ,A.Višņevska un P.Kalniņš pa 2 /0,1,1/ ,D.Zariņa – 2 /0,0,2/ ,E. Balode – 1 /0,1,0/, M.Sprudzāne , A.Ozols un A.Intsone – pa 1 /0,0.1/ . Bez tam tika gūtas 4 gandarījuma balvas mūsu jaunākajiem peldētājiem – pa 2 A.Intsonei un M.Sprudzānei.
Zane Embrekte – tika atzīta par sacensību vērtīgāko peldētāju. Rūdolfs Stupāns tika ierindots 3. vietā vecākajā grupā un Artis Vazdiķis 5.vietā jaunakajā grupā. Visi šie trīs sportisti izpildīja pasaules nedzirdīgo olimpiādes kvalifikācijas normatīvus peldēšanā, kas risināsies 2017. Turcijā.
Jaunu nedzirdīgo republikas rekordu 4x 50 m jauktā brīvā stila stafetē- 1.55.48 uzstādīja Z.Embrekte, E.Zariņa,A.Vazdiķis, R.Stupāns Apsveicam.
Zane Embrekte sasniedza 2 jaunus republikas nedzirdīgo rekordus- 50 m distancē uz muguras-32,91, labojot pašai piederoso rekordu par 3,59 sek un 100 m uz muguras- 1.11,35 , labojot par 6,82 sek.
Teicami startēja arī R.Stupāns, kurš sasniedza otro rezultātu vēsturē 50 m uz muguras-31,57 , atpaliekot no A.Smirnova 2009.g. uzrādīto laiku par 0,98 sek. un 100 m uz muguras- 1.08,39 atpaliekot tikai par 1.63 sek. Labs starts arī A.Vazdiķim 100 m uz muguras- 1.08,74 un trešais vēsturē. A.Vazdiķim arī 2. rezultāts vēsture 400 m brīva stilā -4.52,61.
Peldētāji startēja ļoti labi ,sasniedzot daudz personīgos rekordus, līdz ar to gūstot gandarījumu par ieguldīto darbu. Jāatzīst arī tas ,ka skolā sekmīgi notiek paaudžu maiņa, jo liels īpatsvars bija tieši jaunajiem peldētājiem.
Lai peldētājiem veicas mācībās un treniņos ! Novēlu iespējamajiem olimpiešiem sekmīgus startus TURCIJĀ – DEAFOLYMPIC-2017.
Tika iepazītas skolēnu mācību atpūtas iespējas skolā.
Lietderība/ secinājumi: Sacensības ļoti vērtīgas gan savu mācību-treniņu darba novērtēšanā, gan jaunu atziņu iegūšanā. Skolēniem tika dota iespēja sevi apliecināt , dota iespēja integrēties citu valstu nedzirdīgo vidē.
Liels paldies par doto iespēju RD IKSDepartamentam.
(foto)

Ar patiesu cieņu treneris J.Puhovs

Mūsu skolēni apglezno piparkūkas

25.novembrī desmit mūsu skolas audzēkņiem kopā ar skolotāju Raitu Stepāni bija iespēja darboties piparkūku apgleznošanas darbnīcā viesnīcā “Radisson Blu Rīdzene Hotel” akcijas “Nāc līdzās Ziemassvētkos!” ietvaros.
Uzzinot, ka mūsu audzēkņu vidū ir vairāki, kas mūsu skolā apgūst profesionālās pamatizglītības programmas, viesnīcas vadītājs Andrejs Gavars piedāvāja mūsu audzēkņiem unikālu iespēju – kopā ar viņu doties nelielā ekskursijā pa viesnīcu, apskatīt viesnīcas numuriņus, gan citas telpas, kuras izmanto Rīgas viesi. Viesnīcas vadītājs pastāstīja par viesnīcas darba vidi un nepieciešamajām profesionālajām kompetencēm, lai strādātu šajā viesnīcā.
Taču visaizraujošākā, protams, bija piparkūku dekorēšana, kurā visus ar praktiskiem padomiem ievadīja viesnīcas galvenais šefpavārs Artūrs.  Pēc pastrādāšanas viesnīcas ļaudis pateicās bērniem par darbu ar saldu balvu. Un kuram tad nepatīk saņemt dāvanas!
Nobeigumā piemiņai par kopīgo jauko darbošanos tapa smaidīgi foto!
Paldies fondam “Nāc Līdzās!” un personīgi Sarma Freibergai un Andrejam Gavaram par šo jauko iespēju!

Gaišu otro Adventi!  Raita Stepāne.
Ilustrācijai izmantoti “ Nāc līdzās” fotoomateriāli.

piparkukas_16_5
piparkukas_16_4
piparkukas_16_3
piparkukas_16_2
piparkukas_16_1

Tēvzemes nedēļa

1919.gada 11. novembrī latviešu karavīri guva uzvaru un padzina no Rīgas vācu karaspēku, tā nodrošinot Latvijas valsts turpmāko pastāvēšanu.

Atzīmējot šo dienu, skolas pagalmā notika svinīgais pasākums, kura laikā karogu pacēla goda viesis kaprālis Laudinskis. Tradicionāli tika piespraustas sarkanbaltsarkanās lentītes un aizdedzinātas svecītes Latvijas kontūrā.

Kā dāvana Latvijai dzimšanas dienā no maziem sarkaniem un baltiem taurenīšiem tapa Latvijas karogs, kurā katrs ielika savu sirds siltumu un labās domas.

17. novembrī visi pulcējāmies skolas zālē uz svinīgo pasākumu.
(11. novembra foto)
(18. novembra foto)

Izstāde Rīgas Centrālajā bibliotēkā

izstade_biblioteka_3

Jau otro gadu Rīgas Centrālās bibliotēkas apmeklētāji var iepazīties ar mūsu skolēnu radošajiem darbiem. Pēc bibliotēkas vadības lūguma, Mūzikas un mākslas nodaļā iekārtota izstāde „Rīgas atspulgi mūsu radošajos darbos”, kur apskatāmi iepriekšējā mācību gadā mājturības un tehnoloģiju stundās un interešu izglītības pulciņu nodarbībās mūsu skolēnu darinātie darbi.
RCB Mūzikas un mākslas nodaļā regulāri notiek dažādi tematiskie pasākumi – dzejas un prozas lasījumi, tikšanās ar grāmatu autoriem un literatūrkritiķiem, māksliniekiem un mākslas kritiķiem, mūziķiem, tiek rīkotas grāmatu prezentācijas un bibliotēkas jaunieguvumu apskati, dažādi semināri, lekcijas un priekšlasījumi, interešu kopu pasākumi.
Informācija arī : http://www.e-skola.lv/public/80031.html

izstade_biblioteka_1
izstade_biblioteka_2

Dzirdes kabinets aicina

Jau  otro gadu skolēnu rudens un pavasara brīvdienās, dzirdes kabinets organizē seminārus, kuros runā par darbu ar bērniem ar dzirdes traucējumiem.
Šajā mācību gadā uz semināriem aicinām skolotājus. 28.10.2016. notika pirmais seminārs šajā mācību gadā. Semināra ‘’MĀCĪBU PROCESA SPECIFIKA BĒRNIEM AR DZIRDES TRAUCĒJUMIEM’’ darba kārtībā:

•  Psihoemocionālās  īpatnības bērniem ar funkcionāliem traucējumiem.
•  Zīmju  valodas nozīme saziņā un valodas izpratnē.
•  Nosacījumi dzirdes un runas attīstībai.
•  Latviešu zīmju alfabēts lasītprasmes iemaņu apgūšanā.

        Savā pieredzē  un zināšanās dalījās skolas psihologs Svetlana Zaslavska, direktores vietniece Rita Nazarova, skolotāja Liene Kleina-Brūvere un surdopedagogs dzirdes kabinetā Velga Lielnora

Dzejniekam Aleksandram Čakam – 115

Rakstnieku pēcpusdiena Spārē

spare_1

11.oktobrī mēs, skolas muzeja aktīvisti, piedalījāmies Rakstnieku pēcpusdienā “Aleksandram Čakam 115” Amatas novada Spārē.
Pirms 86 gadiem dzejnieks Čaks ar draugiem tur sāka veidot Rakstnieku parku. Parkā kuplo Čaka stādītais ozols, aug arī Arvīda Griguļa, Jāņa Grota, Valda Luksa, Austras Skujiņas u.c. rakstnieku stādītie koki. Šajā dienā kopā ar citiem klausījāmies dzeju, dzerot karstu tēju, sildījāmies pie ugunskura un piedalījāmies jaukās sarunās. Mūsu Artis Ozols runāja Čaka dzejoli “Šovakar” zīmju valodā. Par godu Čaka jubilejai rakstnieks Valdis Rūmnieks iestādīja balto pīlādzi, dzejnieks Jānis Rokpelnis – lapegli, dzejnieks Edvīns Raups – ābeli, rakstniece Inga Ābele – sarkano pīlādzi.
Sirsnīgs PALDIES Antrai Mednei, Čaka muzeja direktorei, par iespēju mums būt Spārē!
(foto)

Mūsu veltījums Rīgai un Aleksandram Čakam

Mūsu skolai ir ļoti sena vēsture. 171 gadu tā atradās Rīgā, Daugavas labajā krastā. No 1899.gada Marijas, vēlāk  Suvorova, pēc tam A.Čaka ielu rotāja skaists nams – tā bija mūsu skola (būvēta tieši bērniem ar dzirdes traucējumiem). Savā laikā pa Marijas ielu gāja tramvajs. Dzejnieks Aleksandrs Čaks daudz apdziedāja Marijas ielu, tramvajus, smalkas jaunkundzes, avīžu kioskus, afišas utt.
Čakam tuva bija arī pilsētas nomale, Pārdaugava. Viņš rakstīja:

Tad, kad nomalē es tieku,
Kur no dārziem vēji smaržas nes,
Priecīgs pieri es pie zemes lieku
Un zem rokas ņemu ābeles.

Šīs un citas dzejas rindas esam uzrakstījuši uz trolejbusa pieturas pretī savai skolai tagad – Rīgā, Graudu ielā. Šo radošo darbu veicām 19.oktobrī kopā ar mākslinieku Vilipsōnu, Čaka muzeja direktori Antru Medni, Aleksandra Čaka autortiesību mantinieku Andri Brežģi. Tā ir dāvana pilsētai, tās iedzīvotājiem, viesiem un sev, gaidot dzejnieka, Rīgas dziesminieka Aleksandra Čaka 115.dzimšanas dienu/
(foto)

“Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”

    Latvijā jau sešpadsmito gadu veiksmīgi darbojas lasīšanas veicināšanas programma “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”. Tā ir valsts atbalstīta un Latvijas nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra vadīta programma.
Mūsu skola “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijā” piedalās 3. reizi. Šogad esam saņēmuši 6 grāmatas, bet visas 2016.gada kolekcijas grāmatas redzamas plakātā bibliotēkā.
Bērnu žūrija – vienīgā iespēja skolas bibliotēkai iegūt jaunāko daiļliteratūru kā dāvanu. Tā ir iespēja rosināt domu apmaiņu gan pedagogiem un viņu bērniem, kas labprāt lasa un piedalās Bērnu žūrijā, gan mūsu skolēniem un vecākiem. Vēl arvien mācāmies darboties šajā projektā, domājam, kā iesaistīt tieši mūsu skolas bērnus lasīšanas procesā.
Lasīšana nav iedomājama bez ģimenes atbalsta. Izrādiet interesi par to, ko jūsu bērns lasa, lasiet ar viņu kopā, pārrunājiet! Atcerieties, ka viens no brīnumiem, ko spēj veikt laba bērnu grāmata, ir tuvināt bērnu viņa vecākiem.

P.S. Līdz 2017. gada 31. janvārim jāaizpilda elektroniskā anketa katram dalībniekam par, viņaprāt,  interesantāko grāmatu. (sk. www.lasamkoks.lv)